İstanbul'da sabah saatlerinde Taksim Meydanı'na çiçek bırakıp saygı duruşunda bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Kadıköy'de miting düzenledi.

Mitinge katılacak sendikaların yer aldığı kortej, Haydarpaşa'dan hareket etti. Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanan gruba, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konfederasyon yöneticileri ve bağlı sendikaların başkanları da katıldı.

Oluşturulan kortej, ''Yaşasın Türk-İş, Yaşasın 1 Mayıs'' pankartı arkasında, Kadıköy İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Türk bayrakları bulunan ve sloganlar atan kortejdekiler, müzik eşliğinde yürüdü.

Bu arada, mitinge katılmak amacıyla Tepenautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanan sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin oluşturduğu kortej de eş zamanlı olarak meydana doğru harekete geçti.

Kadıköy İskele Meydanı'na ulaşan grup, polis tarafından üst aramasından geçirildikten sonra teker teker miting alanına alındı.

Grupların alanda yerini almasının ardından, Atatürk ve 1 Mayıs 1977'de çıkan olaylarda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Taksim'in 1 Mayıs kutlamalarına açılması için izin başvurusu yaptıklarını ancak izin verilmediğini söyleyen Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konuşmasında şunları söyledi:

''Demokrasimize zarar veren Taksim korkusu, 1 Mayısları gölgeleyen Taksim takıntısı aşılsın istedik ama izin vermediler ve ayıp ettiler. 1 Mayıs'ın tatil edilmesi sevincine gölge düşürdüler. Biz sizlerin her birinizden teker teker sorumluyuz. Sizleri bir mitinge çağırdığımızda burnunuz bile kanamadan evlerinize göndermek bizim boynumuzun borcu.''

Almanya Bilim ve Eğitim Sendikası adına konuşan Ulrike Behrend de, 1 Mayıs'ta İstanbul'da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, Türkiye'de 1 Mayıs'ın tatil edilmesinden dolayı işçileri kutladığını söyledi. Behrend, gelecek yıl 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Mitinge, Türkiye Kamu Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Bircan Akyıldız, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erkan İnsel, Emeğin Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel ve CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral de katıldı.

Miting, düzenlenen konserin ardından sona erdi. Mitingin sona ermesiyle gruplar dağıldı.

Miting nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı'na inen tüm cadde ve sokaklar sabah erken saatlerden itibaren araç trafiğine kapatılmıştı. Ayrıca, birçok dükkanın kapalı olduğu gözlendi.

Miting nedeniyle çevrede çok geniş güvenlik önlemleri alan polis, mitingin yapılacağı alanı da bariyerlerle çevirdi.