Kadınlar yalnızlıkla daha barışık

Yaşlılık bilimi uzmanı Aydın, ''yalnızlığın yaşlılığı erkene aldığını'' belirterek, ''Araştırmalara göre özellikle erkekler bu konuda son derece zayıf. Kadınlar, yalnızlıklarıyla daha barışık yaşayabiliyor ancak, erkekler bunu başaramıyor'' dedi.

Haberler 23.07.2010 - 11:11

Kadınlar yalnızlıkla daha barışık

Dünya Yaşlanma Konseyi (DUNYAK) Başkanı Kemal Aydın, ''Akdeniz Yaşlanma Forumu Çalıştayı'' için geldiği Adana'da, konseyin 2009 yılında İstanbul'da kurulduğunu ve 190 ülkede yapılanma çalışmasını tamamladığını bildirdi.        

DUNYAK'ın Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası kurumların yaşlanma ile ilgili politika ve programlarının bölge, ülke, il ve ilçelerde uygulanması için kurulmuş, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Aydın, ''Amacımız konseyimizin çatısı altında tüm dünya yaşlılarının yaşam kalitesini yükseltmek'' dedi.        

Aydın, yaşlanmanın anne karnından ölünceye kadar devam eden bir süreç olduğunu, bu nedenle konseyin sadece yaşlılara hizmet eden bir oluşum gibi görülmemesi gerektiğini ifade etti.        

Yaşlılığı hızlandıran birçok etken olduğunu, ''yalnızlığın yaşlılığı erkene aldığını'' belirten Aydın,  ''Araştırmalara göre özellikle erkekler bu konuda son derece zayıf. Kadınlar, erkeklere oranla yalnızlıklarıyla daha barışık yaşayabiliyor ancak, erkekler başaramıyor. Kadınlar kendilerini toplumdan fazla soyutlamıyor, sosyal ilişkileri daha güçlü tutabiliyorlar, bunun bedelini de uzun ömür olarak geri alıyorlar'' şeklinde konuştu.        

Dünyada olduğu gibi 'de de ortalama yaşam süresinin uzadığını, yapılan araştırmalara göre bu sürenin 72 yaşına kadar çıktığını belirten Aydın, ''Bu nedenle, yaşlılarımız için acil eylem planını bir an önce hazırlanmalı. Çünkü, Türkiye bu konuda geç bile kaldı'' dedi.
       
TÜRKİYE: YAŞLI DOSTU ÜLKE
Aydın, Türkiye'nin doğası, kültürel değerleri, iklimi, sıcak kanlı insanları ve yaşlıyı her zaman baş üstünde tutan kültürüyle ''yaşlı dostu ülke'' olduğunu, ancak, bunun diğer ülkelerce de kabullenilmesi gerektiğini belirterek, ''Bu nedenle imza kampanyası başlattık. Türkiye'nin 'yaşlı dostu' ülke olması için bugüne kadar 7 bin imza topladık. İmza atanların önemli bir bölümünü yönetim kademesinde olanlar oluşturuyor. Bugüne kadar sadece birkaç ülkede 'ben imza atmam' diyen, Türkiye'ye ön yargılı yaklaşan az sayıda kişiyle karşılaştık'' dedi.        

Bu statünün elde edilmesinin Türkiye'nin kalkınmasına önemli katkı sunacağına inandığını belirten Aydın, bu kapsamdaki stratejik planda Türkiye ve komşuları, yani Orta Doğu ülkelerine öncelik verdiklerini kaydetti.


Sayfa Yükleniyor...