Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanlarını yerde koymadık

Manisa'da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''9 kaybımız oldu 2 günde ama 55 teröristi etkisiz hale getirdik. Kanlarını yerde koymadık'' dedi. Erdoğan, ''Irak'ta ve Suriye'de tespit ettiğimiz tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz, bu böyle biline'' ifadesini de kullandı. Törende, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin ailelerine Doğuş Grubu'nun yaptırdığı evler de teslim edildi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 03.11.2017 - 15:35 | Son Güncelleme : 03.11.2017 - 18:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanlarını yerde koymadık

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen "Manisa İli Toplu Açılış Töreni"ne katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, törende Doğuş Holding tarafından Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin aileleri için yaptırılan konutların anahtarlarını hak sahiplerine teslim etti.

''ŞAHENK'İ ŞAHSIM VE MİLLETİM ADINA TEBRİK EDİYORUM''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Açılıştaki önemli hizmet Soma'daki elim kazada hayatlarını kaybeden madencilerimize Doğuş Holding tarafından yaptırılan 301 konutun teslimidir. Maden kazasının hemen ardından hem devletimizin ilgili kurumları hem de özel sektörümüz harekete geçerek madencilerimizin geride bıraktıkları ailelerine sahip çıktılar. Okulu, camisi ve diğer sosyal birimleriyle bu konutları Soma şehitlerinin ailelerine kazandıran Doğuş Holding'i, Sayın Ferit Şahenk'i şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum'' diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasında Manisa’ya en son şubat ayında geldiğini ve yine toplu açılış töreni gerçekleştirdiklerini anımsattı.

16 Nisan halk oylamasında Manisa’dan yüzde 46 düzeyinde bir "Evet" oyu çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize inanan, güvenen, destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Biliyorum ki Manisa’nın hakkı bu değildir. Demek ki sizlere kendimizi yeteri kadar ifade edemedik, demek ki yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı sizlere yeteri kadar anlatamadık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu eksiklerimizi gidererek Manisalı kardeşlerimizin gönlünde çok daha fazla yer edineceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçleri ile terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen askerlere ve güvenlik korucularına Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabi burada bir acıyı da ayrıca özellikle ifade etmek istiyorum. Manisa Selendi’den Özel Harekat Ahmet Alp Taşdemir, bu sabah Diyarbakır’da şehit oldu. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, inşallah. Ailesine, tüm Manisalı kardeşlerime, milletimize özellikle sabırlar diliyorum. Fakat kanlarını yerde koymadık. 9 kaybımız oldu 2 günde ama 55 teröristi etkisiz hale getirdik. 55 terörist... Bugün aldığım haberler çok daha farklı. Şu anda gerek İHA’larımız, SİHA’larımız ve F16’larımız oradaki operasyonlarına devam ediyorlar. Sayı daha da artacak. Çünkü ‘Şehidimizin kanını yerde koymayacağız’ dedik. Terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler. Biz tek bir askerimizin, polisimizin, jandarmamızın, güvenlik korucumuzun, vatandaşımızın tırnağını dahi teröristlerin topuna birden değişmeyiz.”

Vatandaşların “İmam-Hatip seninle gurur duyuyor” diye seslenmesi üzerine Erdoğan, “Ben de sizlerle gurur duyuyorum. Sizlerden daha çok gayret bekliyorum, başarı bekliyorum inşallah” karşılığını verdi.

"Bizi hiç tasalı görmez bu yerler, yiğitler ölürken bile gülerler, yeter ki yaşayan er oğlu erler bizi çiğnetmesin ayak altında" şeklindeki dizeleri okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ölürken bile gülen yiğitlerimiz müsterih olsunlar. Türk milletinin er oğlu erleri bayrağımızı asla ayaklar altında çiğnetmeyecektir. Bunun için devletimiz de üzerine düşeni hakkıyla yerine getirmenin gayreti içindedir. İşte bugün gerek Genelkurmay Başkanım, gerek İçişleri Bakanım, gerek kuvvet komutanlarım hepsi Hakkari’de, o bölgedeler. Bütün bu olaylar sebebiyle bölgeyi dolaşıyorlar. Hakkari, Şırnak, Tunceli oraları dolaşıyorlar. Her an, nerede, ne var anında üzerine üzerine gidiyoruz, gideceğiz. Son yıllarda hizmete soktuğumuz silahlı ve silahsız insansız hava araçları başta olmak üzere, yüksek teknoloji ürünü araçlarla terörle mücadele yöntemimizi baştan sona değiştirdik. Kahraman evlatlarımızın teröristlerle karşı karşıya gelmesini asgariye indirerek mücadeleyi teknolojinin imkanları üzerinde yürütüyoruz."

Bölücü terör örgütüne 2015 yılı Temmuz'undan bu yana büyük darbeler vurulduğunu, örgütün bu yüzden nefes alamaz hale geldiğini anlatan Erdoğan, "Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Bizim için ülkemizin ve milletimizin bekasından daha önemli hiçbir şey yoktur. Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve üzerimize salınan terör örgütlerini evlatlarımızın canı ve kanı pahasına durdurmak mecburiyetinde değiliz. Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabii hakkımızdır. Şu anda Irak ve Suriye'nin pek çok yeri birer terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditlerini sınırlarımız içinde değil, bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız. Birilerinden izin almak durumunda da değiliz" ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Kandil'deki ve benzer bir yapıya kavuşturulmaya çalışılan Sincar'daki sorunu, bu bölgelerin hukuki egemeni olan devlet çözmezse, biz buraları yerle bir ederiz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin 911 kilometrelik sınır hattına işaret eden Erdoğan, "Nerede bir terör oluşumu varsa, onun başını ezmek için havada ve karada her türlü harekatı yapmak bize anamızın ak sütü kadar helaldir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlara, "Hiç şüphem yok. Siz, bu imtihanı 15 Temmuz'da verdiniz zaten. 15 Temmuz'da 'meydanlara' dediğim anda, meydanlara dökülen millet karşımda. Size güveniyorum, size inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.

"Şu örgütün arkasında şu devlet varmış, öteki örgütün arkasında başka devlet varmış, bunların hiçbiri de bizi ilgilendirmiyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hiçbir meşru devlet, kendi askerini, personelini teröristlerle bir arada tutmaz. Bizim için teröristlerin yanında olan herkes teröristtir. Atalarımız, 'Zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına' derler. Bugüne kadar 'müttefiklik' diyerek, 'stratejik ortaklık' diyerek, 'ittifak ilişkileri' diyerek bizi oyaladıklarını sananlara son sözümüz budur. Biz Irak'ta ve Suriye'de tespit ettiğimiz tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz, bu böyle biline. Sınırlarımız dışındaki bütün terör bataklıklarını kurutmakta kararlıyız. Cerablus- El Bab hattında başarıyla sonuçlandırdığımız, İdlib'de yine başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz. Şayet oralarda sakındığı bir şeyler olan varsa, şimdiden tedbirini alsın. Sonra darılmaca, küsmece olmasın."

"ONLAR BİZE FARKLI BİR EFELİK TASLAMASIN"

Bunları söyledikleri için kimi batı ülkelerinden itirazların yükseleceğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Terör örgütü mensupları, Avrupa'nın göbeğinde bizim vatandaşlarımızın oturdukları mahalleleri basıp, ortalığı savaş alanına çevirdiğinde sesleri çıkmayanlar, bunları söyledik diye, kusura bakmayın bizim efelerimiz şahsiyetlidir. Onun için onlar bize farklı bir efelik taslamasın. Terör örgütü mensupları, kendi başkentlerinde ellerinde şakağımıza dayanmış silahlarla gösteri yaptıklarında kıllarını kıpırdatmayanların sözlerinin, bizim için hiçbir kıymeti yoktur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, masum insanların kanlarını dökmüş teröristleri, yargısı ve polisiyle bir olup yıllarca Avrupa'da saklayanların nasır tutmuş vicdanlarının, Türkiye'nin hassasiyetlerini anlayamayacaklarını bildirdi.

Kendi vatandaşlarının tırnağına zarar gelse ortalığı ayağa kaldıracaklarını belirten Erdoğan, sadece son 2 yılda şehit verilen binin üzerinde güvenlik görevlisiyle, 400'e yakın sivil vatandaşın karşısında "üç maymunun" oynanmasından artık gına geldiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkalarının ne dediğinin değil, ülkenin bekası için neye ihtiyacın bulunduğunun önemli olduğuna işaret etti.

"EY AVRUPA, KAYBOLAN ON BİNLERCE MÜLTECİ ÇOCUĞUN HESABINI VER"

Terör örgütlerinin gönüllü savunucusu kesilenleri önce kendi ayıplarıyla yüzleşmeye davet eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Ey Avrupa, sen PKK'ya, PYD'ye, FETÖ'ye, DEAŞ'a destek vermeyi bırak da önce kendilerine daha güvenli bir gelecek kurma hayaliyle Avrupa'ya geldikten sonra kaybolan on binlerce mülteci çocuğun hesabını ver. Bakınız sadece Almanya'da 1 Temmuz 2016 tarihine kadar, üstelik de bu ülkenin polis teşkilatının tespit ettiği kadarıyla, tam 8 bin 991 mülteci çocuk kaybolmuştur. Hale bak. Çoğunluğu Suriyeli, Afganistanlı ve Afrikalı olan bu çocukların akıbeti bilinmemekle birlikte, çoğunun suç şebekelerinin kurbanı oldukları tahmin ediliyor.Sınırları içindeki çocukların güvenliğini sağlayamayan Avrupa ülkeleri, maşallah teröristleri ve onların destekçilerini koruma konusunda çok maharetliler. Kayıp çocuklar konusunda, dişe dokunur hiçbir çalışma yapamayanlar, terör örgütü yandaşlarının gösterilerini polis korumasına almak suretiyle güya demokrasiye hizmet ediyorlar. Hale bak. Bölücü terör örgütünün başı, Fransa'da devlet televizyonunun binasına asılıyor. Poster orada. Aynı şekilde Almanya'nın caddelerinde bakıyorsunuz, bölücü terör örgütünün paçavrasıyla, başının posteriyle, yollarda polis kortejinde onların koruması altında yürüyüş yapıyorlar."

"Hani Avrupa Birliği'nde bunlar terör örgütü olarak ilan edilmişti ne oldu " sorusunu yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan hakları, demokrasi, özgürlükler' deyince mangalda kül bırakmayanlar, sıra bu çocukların hesabını vermeye gelince bir anda sus pus oluyorlar. Bunlar, Manisalıların deyimiyle 'güneşte verdiği sözü, gölgede bozan' hayırsızlar bunlar" diye konuştu.

BAKAN ALBAYRAK: 1 MİLYAR LİRAYI AŞAN AÇILIŞ İÇİN BİR ARADAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, şehzadeler şehri Manisa ve Türkiye için güzel bir gün yaşadıklarını söyledi.

AK Parti iktidarının yatırımlar halkasına her geçen gün bir yenisini daha eklediğini dile getiren Albayrak, 1 milyar liranın üstünde yatırımla gerçekleşen projelerin Manisa'da vatandaşın hizmetine sunulacağını kaydetti.

Albayrak, projeler arasında en önemli olanın Soma'daki maden faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine verilecek konutlar olduğunu söyledi. Bakan Albayrak, ''İçinde kamu ve özel birçok alanda önemli projeler var. İçindeki en duygulu anlamlı olanlardan bir tanesi Soma'daki şehitlerimiz noktasında hayırsever işadamlarımız vesilesiyle yapılan 301 konut'' ifadesini kullandı.

Her geçen gün yeni yatırımların vatandaşın hizmetine sunulduğunu anlatan Albayrak, "Bizler Cumhurbaşkanımızın bize koyduğu çıtaya erişmek için bakanlık olarak her zamankinden çok çalışmaya devam edeceğiz. Manisa ve Soma'da eskisinden daha fazla yatırım ve istihdam için büyük projeleri destekleyeceğiz" dedi.

Albayrak, 2018 yılında madencilik alanında çok daha büyük istihdamın önünü açacak projelere imza atacaklarını, "Büyük Türkiye" hedefine yürüdüklerini ifade ederek, "Bugün bizim için önemli bir gün. Bu kutlu iktidarın 15. yılı. Rabbim nice 15 yıllar hayırla hizmet etmeyi nasip etsin" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...