'Kanlı 1 Mayıs' Ergenekon'a dahil edilsin!

1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi için TBMM İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmelerde CHP ve AKP'li milletvekillerinden ortak istek geldi.

16.04.2009 - 15:36

'Kanlı 1 Mayıs' Ergenekon'a dahil edilsin!

1 Mayıs'ı tatil ilan edecek yasa tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

Görüşmelerde 1 Mayıs 1977'deki kutlamalarda yaşanan katliam ve 34 kişinin hayatını kaybetmesi de gündeme geldi.

CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, bir otelden açılan ateş sonucu Taksim'de kutlama yapan işçilerin öldürüldüğünü hatırlatarak "Onların üzerine işçiler mi ateş açtı, işçiler mi öldürdü? Otelden makineli tüfekle ateş edilmesini devlet önleyemedi. Emniyet tedbirleri alınarak işçilerin Taksim'de kutlama yapmaları gerektiği düşüncesindeyim" diye konuştu.

Ergenekon soruşturmasına da değinen Baratalı, şöyle konuştu:

"Profesörleri, rektörleri, sivil toplum örgütü temsilcilerini sorguya alan Ergenekon savcılarından bir ricam var; bu davanın içine 1977 olayları dahil edilmelidir. Madem birilerinin dediği gibi 'Türkiye bağırsaklarını temizliyor' bu da bir bağırsaktır. Davaya, 1977 olaylarının dahil edilmesi gerekir diye düşünüyorum."

AKP'Lİ KAFKAS: YARGI HAREKETE GEÇMELİDİR
AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas da sendikal yaşantısı boyunca 1 Mayıs'ın bayram edilmesi yönünde bir söylemi olmadığını belirterek, "Ölenlerin anısına saygı göstermek için Emek ve Dayanışma Günü olmalı. Emekçilerin, bugün de yarın da birliğe ve dayanışmaya ihtiyacı var" dedi.

Partilerin şimdiye kadarki süreçte bir şekilde iktidar veya koalisyon ortağı olduğunu belirten Kafkas, "Yıllardır, Hükümet olmuşlar, Başbakan olmuşlar hiçbirinin aklına 1 Mayıs'ı tatil yapmak gelmemiş. AK Parti'nin 'evet' demediği bir yasa çıkmayacağına göre, bir hakkı teslim etmek lazım. Toplumun bir sorununa çözüm bulunmuştur" diye konuştu.

1977 olaylarına da değinen Kafkas, şöyle devam etti:

"1977 karanlık olayının, 1 Mayıs karanlıklarının ortaya çıkmasını sağlamalıyız. Türkiye gerçekten karanlık noktalarını temizlemelidir. Yargı harekete geçmeli, hukuk dışı uygulamaları, ahlaksızlıkları, yolsuzlukları temizlemelidir. Dünün karanlığı, bugünün karanlığı temizlenmeli ki yarınlarımız aydınlık olsun. Yargıyı 1977 olaylarıyla ilgili görevini yapmaya çağırıyorum. İlk defa Türk yargısı karanlık noktaları temizlemeye başlamıştır, buna devam etmelidir. Taksim Meydanı'ndaki laleyi koparacaksın ve 'ben devrimciyim' diyeceksin. Korku tünelinden 1 Mayıs'ı çıkaralım. 1 Mayıs gelmeden 2 ay önce Türkiye gerilmeye başlıyor. Birilerinin, 365 gün boyunca 1 Mayıs'ta neyi nasıl yapacağını, nasıl taarruza geçeceğinin yarışı içinde olmaktan kurtuluyor olması lazım."

Kafkas, Baratalı'nın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yöneticilerinin gözaltına almasına ilişkin sözleri üzerine "Yargının neyi sorgulayacağına karışma noktasında olamam. Yargıya saygılıyım. Adına 'çağdaş' demekle çağdaş olunmuyor. Demokrasiyi hazmetmeliyiz. Karar verilene kadar herkes masumdur" karşılığını verdi.

"Taksim, mübarek bir yer değil. Orada 36 canımızı kaybettik" diyen Kafkas, Taksim'de de kutlama yapılabileceğini belirterek, 2009'un 1 Mayıs'ının gerilimlerin, olayların olmadığı, dayanışmanın sağlandığı güzel bir gün haline dönüşmesi temennisinde bulundu.

KATİLLERİ BULMAK ZORUNDASINIZ
AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, iktidarlarına kadar korku cumhuriyetinin nasıl kurulduğunu gördüklerini, bu tünelleri temizlemenin ise kadrolarına düştüğünü, yasakları teker teker kaldırdıklarını söyledi.

Kıyıklık, "Bugün çok özgürlükçü olanlar, üniversiteleri beyinleri yıkayarak, ikna odaları açtılar. Bu odalardan geçen çocuğum var. Biz, bir bayan parlamenterin evine nasıl girildiğini de biliyoruz" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, "Bu ülkenin bağırsaklarını temizlemek, kirli bulutları dağıtmak istiyorsanız, 1 Mayıs 1977'de Taksim'de ölen insanların, faili meçhullerin katillerini bulmak zorundasınız" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...