'Karanlığın sesi'nden gelen roman

''Kapı kapı dolaşıp kozmetik ürünleri satan, gözü dönmüş bir adam. Bitmek bilmeyen alkol mesaisi. Darmadağınık, grotesk, çekilmesi zor bir hayat...'' Nick Cave’in yirmi yıllık bir aranın ardından yazdığı 'Bunny Munro’nun Ölümü' yayımlandı.

24.08.2009 - 10:49

'Karanlığın sesi'nden gelen roman

“Sonum geldi” diye geçirir içinden Bunny Munro, yakında ölecek kimselere özgü, ani bir farkındalıkla…”

Post-Punk'ın efsanevi ismi Nick Cave 'And the Ass Saw the Angel'dan 20 yıl sonra ikinci kitabıyla hayranlarının karşısına çıkıyor: 'Bunny Munro’nun Ölümü'

Kapı kapı dolaşıp kozmetik ürünleri satan, gözü dönmüş bir adam. Bitmek bilmeyen alkol mesaisi. Darmadağınık, grotesk, çekilmesi zor bir hayat. Dışarıda şeytan boynuzları takmış halde cinayet işleyen ve merkeze giderek yaklaşan bir katil. Birbirini andıran ve her biri diğerinden beter otel odaları. Kadınlar ve anlık hazlar. Babasını bütün kalbiyle seven, 9 yaşında bir çocuk... Ve tutunmaya çalıştıkça savrulan, kayıp, kafası vajina hayalleriyle süslü bir adam: Bunny Munro.

Avustralyalı efsane müzisyen, yazar, senarist, aktör Nick Cave’in yirmi yıllık bir aranın ardından yazdığı 'Bunny Munro’nun Ölümü', şimdiden yeraltı edebiyatının unutulmaz klasikleri arasında sayılıyor.

''... Nick Cave, kafası güzel bir pazarlamacıya dair dehşetli bir fanteziyle yirmi yıllık bir aradan sonra karşımızda. Garaj grubu Grinderman ile verdiği muazzam konserlerle örtüşen, edebi bir eser Bunny Munro’nun Ölümü. Yoğun ve saldırgan… Cave, seyirciyi heyecanlandırmayı çok iyi biliyor.'' (Kirkus Review)

Müzik dışında edebiyat ve sinema alanlarında da üretmeye devam eden Cave, beyazperdede film müziklerini yapmanın yanısıra aktör ve senarist olarak da yer aldı. Genellikle yakın dostu Wim Wenders'in filmleriyle anılan Cave'in senaryosunu yazdığı 'Teklif/ The Proposition' ve hem aktör hem de kompozitör olarak yer aldığı 'Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı /The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford' hem yılın en iyi filmleri arasında yer aldı hem de birçok festivalden ödülle döndü.

''Franz Kafka, Benny Hill ve Cormac McCarthy, Brighton sahilinde bir araya gelselerdi Bunny Munro’yu yazarlardı herhalde. Nick Cave’in kendine özgü dehşetini ve insanlığını yansıtan, okunması gereken bir roman Bunny Munro.'' (Irvine Welsh)

Cave'in sesli roman olarak da kaydettiği 'Bunny Munro'nun Ölümü' Siren Yayınları'ndan çıktı.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...