Abdullah Cömert’in annesi: Katille hesaplaşmak istiyoruz

Hatay’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında öldürülen Abdullah Cömert ile ilgili davanın duruşmasına sadece 5 kişi alındı. Anne Hatice Cömert, “Katille hesaplaşmak istiyoruz” dedi.

Haberler - CHA - Anadolu Ajansı 03.02.2015 - 20:25

Abdullah Cömert’in annesi: Katille hesaplaşmak istiyoruz

Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 1 Nisan'a ertelenen Abdullah Cömert davası protestolarla başladı, protestolarla bitti.

Tansiyonu 18'e çıkınca ambulansla hastaneye kaldırılan, tedavisi sonrası tekrar mahkemeyi izlemeye dönen anne Hatice Cömert duruşma sonunda, "Mahkemeye adalet için geldim. Ama bu mahkemede adalet yok. Biz sadece adalet istiyoruz ama bu hükümet adaletsiz. Hiç adalet yok. Hakim oğlumu öldüreni tutuyor, bizi tutmuyor. Bizi buraya getirdiler ama, sanık A.K., Mersin'de, kendi şehrinde oturuyor ve savunma yapıyor" dedi.

"20 AY GEÇTİ, KATİL TUTUKLANMADI"

Davanın Balıkesir'e alınmasını eleştiren anne Hatice Cömert, "Niye bizi buralara kadar sürüklediler. 17 saat yolculuk yaptık. Ama A.K. hiç yorulmadı. Tutuklu değil. 20 ay geçti, katil tutuklanmadı. Ama tutuklu değil. Hala görev başında. Takım elbise giymiş. Allah belasını versin, traş olmuş. Ama benim oğlum toprak altında. Benim oğlum geri gelmeyecek ama bir şey yapmak lazım" diye konuştu.

"1 HAFTA KURS GÖRMEKLE O SİLAHI KULLANABİLİR Mİ"

Sanığın, kullandığı gaz atma tüfeğini kullanma tecrübesinin olmadığının ifadesinde anlaşıldığını söyleyen baba Edip Cömert, "Sanığın kendi ifadesinden o silahı taşımaya ehliyeti olmadığı ortaya çıktı. Kendisi 'bir hafta kurs gördüm' diyor. 1 hafta kurs görmekle o silahı kullanabilir mi  Onun kaç derece havaya atılacağını, kaç derece yere atılacağını bilmeden silah taşımış ve bizim oğlumuzu kasten öldürmüştür" dedi.

'GEZİ'DE ÇOCUKLARINI KAYBEDEN AİLELERDEN 'ADALET' TEPKİSİ

Cömert ailesine destek için kente gelen gezi eylemlerinde ölen gençlerin aileleri de tepki gösterdi. Gezi olayları sorasında İstanbul Ümraniye'de yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu ölen Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş da konuşma yaptı. Ali Ayvalıtaş, "Adalet aramaya geldik. Adliyeye girerken polisler bizi hırpalıyor. Hakim ve savcılar insanlarla dalga geçiyor. Gençlerimizi öldürdüler, şimdi de bizi öldürüyorlar. Böyle bir adalet olmaz. Böyle bir adalet Türkiye'ye yakışmıyor" dedi.

Hatay'da düzenlenen Gezi eyleminde yüksekten düşerek ölen Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan ise, "Biz bu davanın peşini asırlar geçse de bırakmayacağız. Katiller yargılanacak ve hesap verecek. Ben de çocuğumun mahkeme sürecinin artık başlatılmasını ve adaletin bir an önce tecelli etmesini istiyorum" diye konuştu.

İstanbul Okmeydanı'ndaki eylemlerde gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 15 yaşında ölen Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ise "Bugün Türkiye'de adaletin ayaklar altında olduğunu gördük. Sadece AK Parti'nin adaletinin olduğu gördük. Bugün Yunanistan'da polisler silahlarını bırakmış, bir gün demokrasinin Türkiye'ye gelmesini isterim" dedi. 

MAHKEME BAŞKANINA ELEŞTİRİ

Davanın 1 Nisan'a ertelenmesinin ardından açıklamalarda bulunan İstanbul Barosu avukatlarından Ömer Kavili, "Hukuk kurallarını talep etmemize dahi mahkeme başkanının sinirleri dayanamadı. Mahkeme başkanı avukatları dinlemedi, taleplerimizi zapta geçirmedi. Geçen duruşmada duyduğu halde zabıtlara geçmeyen zabıt katibini, mahkeme başkanını reddettik. Dayanışma içinde yargıçlar hiç bir gerekçe göstermeden ve hakim ret talebimizi reddetmişler. Sanığa bir soru sorduk. Sanık cevabı vermeden ara verdi, düşünmesini sağladı. Sanık sabahleyin sorulan soruya öğleden sonra lütfetti, cevap verdi. Şimdi böyle yargılama olur mu  Bu yargılama değil, yargı bu değil. Ama biz bilmeyenlere usul öğreteceğiz, hukuk öğreteceğiz" dedi.

SLOGANLARLA DESTEK

Cömert ailesine destek için adliye önünde bekleyenler, 'Gün gelecek, devran dönecek, katiller hesap verecek', 'Anaların gözyaşları katilleri boğacak', 'Bedrettin Cömert, Ahmet Atakan, Mehmet Ayvalıtaş, Berkin Elvan ölümsüzdür' diye sloganları attı.

Sayfa Yükleniyor...