Kayak merkezinde telesiyej arızası

Kars Sarıkamış'taki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde telesiyej arızası yaşandı. Yaklaşık 80 kişi, 1.5 saat boyunca beklemek zorunda kaldı. Arıza giderildikten sonra herkes kurtarıldı. Kurtarılanların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 30.12.2018 - 17:03 | Son Güncelleme : 30.12.2018 - 18:11

Kayak merkezinde telesiyej arızası

Son dakika haberi! 

Telesiyej arıza yaptı, yaklaşık 80 kişi, 1.5 saat mahsur kaldı.

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde hafta sonu yoğunluğu vardı. Kayak merkezindeki 3 telesiyejden, Karanlıkdere bölgesindeki arıza yaptı.

Aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 80 kişi, duran telesiyejde beklemek zorunda kaldı.

Sıcaklık bölgede sıfırın altında 10 derece kadardı. Arıza üzerine jandarma arama kurtarma timi ve kayak merkezi çalışanları harekete geçti.

Bölgeye AFAD ekipleri de sevk edildi. Arıza yaklaşık 1.5 saat sürdü. Telesiyej teknik arıza giderilince yeniden çalıştı. İlk gelen bilgi ise yaşanan arızada 81 kişinin 2 saat mahsur kaldığı yönündeydi.

Jandarma ve diğer personel telesiyejde mahsur kalanları tahliye etti. Sağlık sorunu yaşayan olmadı.

Arızanın neden meydana geldiği yapılacak inceleme sonucu netleşecek.

KARS VALİSİ ÖKSÜZ'DEN AÇIKLAMA

Kars Valisi Türker Öksüz, yaptığı açıklamada, Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki telesiyej hattında kısa süreli bir mekanik arıza meydana gelmesi nedeniyle mahsur kalanlar olduğunu söyledi.

Mahsur kalanların ekiplerin çalışmasıyla kurtarıldığını anlatan Öksüz, "Kısa süreli mekanik arıza oldu. Arıza giderildi. Şu anda hiçbir problem yok, sağlık problemi olan yok" dedi.

Öksüz, telesiyej hattında mahsur kalanların ailelerinin endişelenmemesini isteyerek, "Yaklaşık bir saat telesiyej hattında mahsur kaldılar, ancak güvenli şekilde tahliye edildiler. Ailelerinin endişelenmesine gerek yok. Kayak merkezinde vatandaşlar kayak yapmaya devam ediyor. Telesiyejden kurtarılanların bazılarını ekiplerimiz gitmek istedikleri yere götürdü, bir kısmı ise kayak yapmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.

VİDEO: TELESİYEJDE MAHSUR KALAN VATANDAŞ O ANLARI ANLATTI

SARIKAMIŞ BELEDİYE BAŞKANI: MAHSUR KALANLARIN SAĞLIK DURUMU İYİ

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy da telesiyejde mekanik problem meydana geldiğini ifade ederek, "Bende bugün kayağa geldim, saat 14.30 gibi Karanlıkdere tesisimiz mekanik arızaya geçti. Mekanik arızaya geçer geçmez arkadaşlarımız hemen müdahale ettiler, arızalanan telesiyeji onarmak için çalışmalara başladılar. Sarıkmış Dağ A.Ş.'ye bağlı kurtarma ekiplerimiz ile Jandarma ekiplerimiz hemen müdahale ettiler" ifadelerini kullandı.

Vatandaşların güvenli şekilde kurtarıldığını anlatan Toksoy, "Yaklaşık bir saat içerisinde yaklaşık 60 kişiye kurtardık, mekanik arıza giderildi, tesisimiz çalışıyor, şu anda bir sıkıntı yok. Saat 15.30 itibarıyla herkes indirildi. Mahsur kalanlarda herhangi bir sıkıntı yok, herkesin sağlık durumu iyi. Yaklaşık bir saat içerisinde herkes kurtarıldı, tesisimiz çalışıyor" dedi.

Kars AFAD Müdürü Oktay Aygan, Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki telesiyej hattında mahsur kalanlar olduğunu anlatarak, "Telesiyej hattında mahsur kalan yaklaşık 70-80 kişi, yapılan çalışmalar sonucu güvenli şekilde tahliye edildi" diye konuştu.

"HAVANIN SOĞUK OLMASI NEDENİYLE ÜŞÜDÜK"

Mahsur kalanlardan Türkü Doğa Demirci de "havanın soğuk olması nedeniyle üşüdüklerini" belirterek, "Mekanik bir arızadan dolayı tesis bozuldu, yaklaşık 1.5 saat havada kaldık ama jandarma, kayak merkezi personeli sağlıklı bir şekilde kurtardı" şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Mustafa Çakır ise "Karanlıkdere'de kayak yapıyordum, jandarma ekipleri geldi. Sonra telesiyej çalıştı, sağlıklı şekilde indik" dedi.

Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden olan, sarıçam ormanları, doğal güzellikleri ve pistlerinde çığ riski olmaması nedeniyle öne çıkan Cıbıltepe'de, toplam uzunlukları 25 kilometreyi bulan 8 slalom ile bir snowboard pisti ve saatte bin 200 kişi taşıma kapasiteli 4 telesiyej hizmet veriyor.

Sayfa Yükleniyor...