Kayıp çocuklar için nokta operasyon

Kayseri’de 3 çocuğun kaybolmasının ardından kentteki şüpheli kişilerin, cinsel istismar suçundan sabıkalıların ve yalnız yaşayan kişilerin adresleri belirlendi. Polis, bu adreslere nokta operasyonlar düzenliyor.

Anadolu Ajansı 29.09.2009 - 10:40

Kayıp çocuklar için nokta operasyon

Talas ilçesinde arama çalışmalarını 7 günden beri sürdüren polis ekipleri, bazı şüpheli evlere ''Nokta operasyonu'' düzenlerken, bazı evlere de operasyon yapmak için hazırlık yapıyor.

Hazırlık kapsamında Talas ilçesinde ve çevresinde oturan, cinsel taciz ve istismar suçlarından sabıkası olan kişilerin ev adresleri tek tek belirlendi.

Talas İlçe Nüfus Müdürlüğü'nden de yalnız yaşayan kişilerin adresleriyle ilgili liste alındı.

Mahalle muhtarlarıyla görüşen polis ekipleri de şüpheli kişilerle ilgili bilgi topladı.

Yetkililer, adresleri belirlenen bazı kişilerin evlerinde arama yapılması için mahkeme kararının gerekli olduğunu, bu konuda çalışmaların devam ettiğini, mahkeme kararıyla birlikte söz konusu evlere nokta operasyonu düzenleneceğini, operasyon düzenlenen bazı evlerden ise bir sonuç alınamadığını ifade ettiler.

100 POLİSİ GÖREVLENDİRİLDİ
Kayseri Emniyet Müdürü Arif Akkale, arama çalışmalarının hem genel, hem de nokta olarak sürdüğünü belirterek şunları söyledi: ''Aldığımız ihbarları titizlikle değerlendiriyoruz. Çok ciddi ve iddialı bir ihbar aldığımızda, savcılıktan ve mahkemelerden gereken izni alıp, söz konusu adrese baskın düzenliyoruz. Bu tür çalışmalarımız devam ediyor. Kayseri'den asayiş ve çocuk şubede görev yapan 100 polis memurunu sadece bu iş için Talas ilçesinde görevlendirdim.''

İHBARDA BULUNAN KADIN PİŞMAN OLDU
Öte yandan, kaybolan çocuklarla ilgili olarak bir televizyon programına Kayseri'den canlı yayında bağlanarak ''kaçırılan çocuklardan Türkan'ın teyzesi, eşinden bir müteahhit nedeniyle boşandı. Kaçırılan çocukların bu müteahhitle veya teyzeyle ilgisi olabilir'' şeklinde ihbarda bulunan, adının açıklanmasını istemeyen ihbarcı, pişman olduğunu söyledi.

İhbarcı, ''Ben Türkan'ın ailesini yakından tanıyorum. Böyle bir olasılık olabilir. Programa bağlandığım için çok pişmanım. Her ihtimali düşünmek lazım. Ben çocuklar belki bulunur diye ihbarda bulundum ama şimdi çok pişmanım'' diye konuştu.

Polis yetkilileri, suçlanan müteahhidin, haberin yayınlanmasından sonra kendiliğinden gelerek ifade verdiğini, yapılan inceleme sonucu suçlamaların asılsız olduğunun anlaşıldığını ifade etti.

Ay ailesi de çocukların kaçırılması ve teyze ile ilgili iddiaların asılsız olduğunu, bu konuda magazin türü yapılan haberlerin kendilerini çok üzdüğünü kaydetti.

ŞEKER ALMAK İÇİN EVDEN ÇIKMIŞLARDI
Kayseri'nin Talas ilçesinde oturan 8 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, 6 yaşındaki kız kardeşi Dilruba Tekin ile aynı mahallede oturan 11 yaşındaki Türkan Ay ile bayramın 2. günü şeker toplamak için evlerinden ayrılmışlar ancak geri dönmemişlerdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...