Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) 24. Yasama döneminde, TBMM çatısı altındaki ilk grup toplantısı yapıldı.

Grup toplantısında konuşan BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, 1 Ekim'e kadar sürdürdükleri boykotun "Türkiye’nin rayından çıkmakta olduğunu herkese göstermek için" yapıldığını söyledi.

KCK operasyonu kapsamında süren gözaltıları değerlendiren Kışanak, "Bu sabah kalktığımızda yine bir siyasi soykırımla karşı karşıya kaldık. Partimizin eski ve yeni yöneticileri şu an gözaltında. AKP polisi Kürt avına çıkmış durumda" diye konuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ı eski Başbakan Tansu Çiller'e benzeten BDP Lideri, "Bir zamanlar Tansu Çiller’in cebinde 100 kişilik bir infaz listesi vardı. Erdoğan’ın cebinde de binlerce kişilik bir siyasi infaz listesi var" dedi.

'DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ'
Kürt isyanı liderlerinden Seyit Rıza'nın 'Ben sizin hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun' sözlerini hatırlatan Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: "10 bin kişiyi de gözaltına alsanız biz sizin önünüzde diz çökmeyeceğiz. Şimdiye kadar 5 bin yönetici ve çalışanımız gözaltına alındı. Erdoğan çıkıp listesini açıklasın, en önce de BDP/Blok milletvekillerini tutuklasın. Seçmenlerimizi tehdit etmesin."

Başbakan Erdoğan'ın "kendi ülkesi dışındaki ülkelerde demokrat" olduğunu öne süren BDP Lideri, "Başbakan seçimlerde aldığı yenilgi yüzünden BDP’li belediyeleri hedef aldı. Biz bütün belediye başkanlarımıza ve çalışanlarına kefiliz" dedi.

Çatışma sürerken sivil ve demokratik bir anayasa yapılamayacağını savunan Kışanak, "Demokratik bir anayasanın teminatı BDP ve Blok’tur. Meclis açılır açılmaz savaş kararı almak anayasa sürecini sabote etmektir" diye konuştu.

Sınırötesi operasyonların geride sadece yüzlerce ceset bıraktığını dile getiren Kışanak, "Gerçekten ciğeri yanan bir Başbakan, bu halkın yoksul çocuklarını ölmek ve öldürmek için dağlara göndermez" dedi.

BDP ÖCALAN İÇİN GEMLİK'E YÜRÜYECEK
Öcalan'ın iki aydır kimseyle görüştürülmediğini söyleyen Kışanak, sözlerine şöyle devam etti: "Başbakan ‘Gerekirse Öcalan’la yeniden görüşürüz’ diyor. Sayın Başbakan, ne zaman gerekecek? Daha kaç gencin ölmesi, kaç ananın ağlaması gerekiyor? Biz senin keyfini beklemek istemiyoruz."

Kürt sorununun çözümü için 8 Ekim Cuma günü Türkiye’nin dört bir yanından Gemlik’e yürüyeceklerini de açıklayan Kışanak, "Bu yürüyüş müzakerenin önünü açmak için önemli bir adım olacak" dedi.

'KCK BUYSA BAŞKANI BENİM'
Bu arada BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Eğer KCK buysa KCK genel başkanı ben oluyorum. Çünkü tutukladıklarının tamamı BDP'li arkadaşlar” dedi.

Demirtaş, BDP'nin grup toplantısının ardından gazetecilere şunları söyledi:
“Arkadaşlar bu akşama doğru açıklama yaparlar. Nasıl bir cevap vereceğimizi bu toplantıdan sonra kararlaştıracağız. Fakat şu anda siyasi ortam, Başbakan'ın siyasi tavrı, anayasa tartışmalarına, uzlaşma arayışlarına güç vermekten öte işi zora sokma, yokuşa götürmeye, uzlaşma zeminlerini tahrip etmeye dönük bir anlayıştır. Doğrusu Başbakan'ın bu anlayışından büyük kaygı duyuyoruz. Her gün ülkenin başsavcısı gibi talimatlar yağdırıyor, hedef gösteriyor ve her gün arkadaşlarımız tutuklanıyor. KCK operasyonları adı altında Parti Meclis üyemiz, belediye başkanımız, bütün parti çalışanlarımız tutuklanıyor. Eğer KCK buysa, KCK genel başkanı ben oluyorum. Çünkü, tutukladıklarının tamamı BDP'li arkadaşlar. Dolayısıyla böyle bir ortamda nasıl olgun, uzlaşmacı, çözüme dair siyasi tartışmalar yürütebiliriz, biz bunu da kendi içimizde tartışıyoruz. Umut ediyorum ki Türkiye büyük siyasi krizler yaşamadan kendi anayasasını yapabilecek ve bunu cesaretle tartışabilecek ortamı yakalar ama Başbakan buna katkı sunmuyor.”

AK PARTİ-BDP GÖRÜŞMESİ YARIN
AK Parti ile BDP heyetleri arasında gerçekleşecek anayasa görüşmesi yarın saat 11.00'de Meclis'te yapılacak.