Kediniz de solak olabilir

Kediler, köpekler, papağanlar ve hatta balıklar da insanlar gibi solak olabiliyormuş.

Haberler 29.04.2010 - 17:39

Kediniz de solak olabilir

Kanada'daki Queen's Üniversitesinde görev yapan bilim adamları, araştırmalarının bir bölümünde 42 evcil kediyi haftalar boyunca izleyerek, dişi kedilerin sağ patilerini, erkek kedilerin ise sol patilerini kullandıklarını ortaya koydu.

Dişi köpeklerin de aynı şekildi sağ ön patilerini, erkeklerinse soldakini kullanmayı tercih ettiklerini gözlemleyen bilim adamları, ayrıca bu hayvanların huzurluyken kuyruklarını sağ tarafa, gergin olduklarında ise sol tarafa doğru salladıklarını belirtti.

New Scientist dergisinde bu hafta yayımlanan haberde, papağanların da nesneleri almak için "dominant" ayaklarını kullandıklarına dikkati çeken bilim adamları, Japon balıklarını da gözlemledi. Bu hayvanların bir tehlikeden kaçarken yön tercihi yaptıklarını belirten uzmanlar, kambur balinaların da beslenirken çenelerinin sağ kısmını kullandıklarını söyledi.

Uzmanlar, sağ elin hakim olduğu bir dünyada sol elli ya da "patili" insan ve hayvanların bir saldırıda bulunduklarında karşı tarafı şaşırttıklarına dikkati çekti.

Sayfa Yükleniyor...