Susan Cavanagh, Greenpeace ABD Medya yöneticisi, bölgede yaşananları şöyle anlatıyor:

Dünyanın her yerinden haberciler burada, Louisiana eyaletinin güney ucunda deniz ve karides teknelerince çevrelenmiş bir marina otoparkındalar; ama sanırım siz zaten bunu biliyordunuz.

Marinanın dükkanındaki teyze ölen işçilerden birinin ailesini tanıyor. Buradaki tüm balıkçılar olan bitene hayretler içinde bakıyor ve yapacak bir şeyi kalmamış insanların o dünyadan bıkmış halleriyle gülüyorlar.

Hepsi Katrina Kasırgası ve de bu olaydan sanki ikisi birbiriyle alâkalıymış gibi bahsediyor. Aslında, petrol sanayine çok şükür, alakalılar: küresel ısınma yüzünden daha sık yaşanan, daha yoğun fırtınalar ve petrol sızıntıları. Burası olay mahali.

Louisiana Eyalet Valisi karidesler üzerindeki kotayı kaldırdı ki balıkçılar kirlilik karides yataklarını vurmadan toplayabildikleri kadarını toplasınlar. Halkın bu faciadan edinmesini istediğimiz dersin bu olup olmadığından emin değilim: Al, tükenmeden al vatandaş! Ama bu, bölgenin ekonomisi hakkındaki tahminlerin ne kadar karamsar olduğuna dair bir fikir veriyordur size.

Bir yandan da BP balıkçıları temizlikte yardım etsinler diye tutuyor. Böylece av sahalarının ölümüne ön sıradan bakabiliyorlar; kendi cenazene katılmak gibi bir şey olsa gerek.

Sızıntı sahildeki delta ve sulak alanlara girmeye başlıyor. Bu doğa başka petrol kirliliklerinde gördüğümüz kumsallar ve kayalardan farklı. O petrol sulak alanlara girdi mi, ki girecek, çok çok uzun süre orada kalacak.

Körfezde etkin akıntılar da var ama yüzeydeki petrol sözkonusu olduğunda belirleyici etken rüzgar. Şu anda hayli kuvvetli esiyor, kıyının az açığında bir buçuk metrelik dalgalar var. Sudaki bariyerlerin parçalanmasına neden oluyor, parçalanmayanları da boğuyor dalgalar.

Yetkililer, en hassas yerlere binlerce metre bariyer döşemekte olduklarını söylüyorlar. Gün için tuttuğumuz fotoğrafçıdan en hassas yumurtlama alanlarından birinin bariyersiz, tamamen korumasız olduğunun haberini aldık. Hem de bir şey arıyor filan bile değildi.

Karidesçiler, balıkçılar, yerli halk, dünya medyası, Greenpeace ve Louisiana ayni dile gelmemiş görüşü paylaşıyorlar: Henüz yeni başladı