'Kieslowski Hakkında Her Şey'

Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin, Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektifi 6-23 Şubat'ta İstanbul Modern'de.

30.01.2014 - 15:33

'Kieslowski Hakkında Her Şey'

İstanbul Modern Sinema, D-Smart'ın katkılarıyla ve Adam Mickiewicz Enstitüsü işbirliğiyle, "sinemanın şairi" olarak anılan, dünya sinemasına önemli başyapıtlar kazandıran Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin, Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektifini sunacak.

6-23 Şubat arasında gerçekleştirilecek "Kieslowski Hakkında Her Şey" programında film gösterimlerinin yanı sıra Kieslowski sineması üzerine bir söyleşi de olacak. 6 Şubat'taki söyleşiye yönetmenle birçok filminde çalışan görüntü yönetmeni Jacek Petrycki, Kieslowski'nin kızı Marta Hryniak ve yönetmenin sineması üzerine kitaplar yayınlayan "Kieslowski uzmanı" gazeteci-yazar Alain Martin katılacak.

Programda, yönetmenin 23 kısa metraj filmi, 24 uzun metrajlı filminin yanı sıra Kieslowski sineması üzerine bir belgesel gösterime sunulacak.

Yönetmenin retrospektif kapsamında gösterilecek filmleri arasında "Rastlantının Böylesi (Sliding Doors, 1998)" filminin de esin kaynağı olarak yeniden gündeme gelen "Kör Talih (1987)", aşkın ne olduğuna dair bir öykü olan "Aşk Üzerine Bir Film (1988)", yönetmenin son projesi Üç Renk filmlerini ruh ve sinema dili olarak etkileyen, 10 bölümlük ve her biri 1 saatlik "Dekalog" serisi; Cannes Film Festivali'nde Irene Jacob'a "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandıran "Veronique'in İkili Yaşamı (1991)", Juliet Binoche'un başrolünü üstlendiği "Üç Renk: Mavi (1993)", "Üç Renk: Beyaz (1994)" ve Irene Jacob'un Jean-Louis Trintignant ile başrolünü paylaştığı "Üç Renk: Kırmızı (1994)" yer alıyor.

Maria Zmarz-Koczanowicz'in yönetmenliğini üstlendiği 2005 yapımı "Hala Hayatta: Krzysztof Kie lowski Üzerine Bir Film" başlıklı belgesel ise Polonyalı yönetmenin yaşamına ve sanatına dair bir portre aktarıyor.

Film, Kieslowski'nin kariyerinin başındaki belgesellerden "Dekalog" serisine uzanan 50 filmlik filmografisinden seçilmiş kliplerin yanında Wim Wenders, Agnieszka Holland, Juliette Binoche gibi arkadaşlarının paylaştığı anıları da içeriyor.

Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayın

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...