Kılıçdaroğlu: Başkanlık ülke gündeminde yok

CHP lideri Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemiyle ilgili olarak, “İktidarın gündeminde olmayan bir konunun bizim tartışılma konusu yapılmamız doğru değil çünkü 'Türkiye'nin gündeminde değil' demektir.''

Haberler - Anadolu Ajansı 15.09.2010 - 10:26

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genel Başkan seçildikten sonra AB büyükelçileri ile yemekte bir araya geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Orada CHP'nin AB ile ilgili görüşlerini kendilere aktarmıştım. Son derece güzel bir toplantı olmuştu. O toplantının sonucunda bu düşüncelerimin Brüksel'de de dile getirilmesinin uygun olacağı ifade edildi. Bu bağlamda arkadaşlarla bugün Brüksel'e gideceğiz'' diye konuştu.

Yapacakları görüşmelerin içeriğine ilişkin veren Kılıçdaroğlu, ''CHP'nin AB ile ilgili görüşleri artı AB'nin bugün içinde bulunduğu konum, dış politikası, güvenlik politikası gibi konular görüşülecek. Önce kendimizi aktaracağız, düşüncelerimizi ifade edeceğiz. Aynı zamanda AB'deki son gelişmeleri yetkililerinden öğrenmiş olacağız'' dedi.

Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi:

''O konuda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yetkilileri son derece ihtiyatlı bir dil kullanıyor. 'Bu konu tartışılabilir ama gündemimizde yok' diyorlar. İktidarın gündeminde olmayan bir konunun bizim tarafımızdan tartışılma konusu yapılmasının doğru olacağını sanmıyorum çünkü ''nin gündeminde değil' demektir.''

Bir gazetecinin genel seçimlere yönelik partisinin hazırlıklarını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, CHP'nin kıyıdan Anadolu'nun içlerine doğru yayılmaya başladığını, önümüzdeki süreçte halk oylaması sonuçlarını da değerlendirerek yeni bir seçim stratejisi belirleyeceklerini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Gülsün Bilgehan Toker, CHP Brüksel Temsilcisi Kader Sevinç de Brüksel'e gitti.

Sayfa Yükleniyor...