Antalya'da konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Suiye politikasını eleştirdi, Başbakan'a çok sert ifadelerle yüklendi.

Uludere’de 34 yurttaşın öldürüldüğünü belirten Kılıçdaroğlu, "Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla kalkan uçaklar 34 yurttaşı imha etti. Bu olayı takip etmek ve faillerini ortaya çıkartmak da CHP’nin görevidir" dedi.

Suriye ile çok iyi dostken bir gecede düşman olunduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“(Kardeşim Esad) dedi, bir gecede talimat aldılar, kardeşim Esad, oldu (düşmanım Esad). Suriye ile yaşanan gerginliğin bedelini mazlum insanlar ödüyor. Bunun tek sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. Sorumlusun diye herhalde Reyhalı’daki kasabı bulmayacağız. Ya da Samsun’daki ayakkabı boyacısını, Antalya’daki büfe sahibini bulmayacağız. Ülkeyi kim yönetiyorsa bu işin sorumlusu odur. Hangi otoriteye giderseniz gidin, siyasi otorite dökülen her kanın sorumlusudur. Ben (Recep Tayyip Erdoğan bu işin sorumlusudur, ortaya çıkarmazsa bu işin katilidir) demiştim. Hakkımda tazminat davası açılmış. Beni parayla korkutacağını zannediyor. Ben yedi düvele karşı mücadale etmiş CHP’nin başkanıyım. Beni parayla korkutamazsın sen. Her öldürülen yurttaşın hesabını soracağım. Anneler babalar, çocuklarını kolay yetiştirmiyor. Gitmiş oraya, millete (Bu olayı unutun, size para vereceğim) diyor. Sen halkı böyle mi kandırıyorsun? Sen Reyhanlı’yı, orada yaşayan halkın derdini bilmezsin. Sen orada hayat mücadelesi veren esnafın derdini bilmezsin. Sen orada terör örgütünün elemanlarını yetiştirip Suriye’ye gönderen adamsın. Recep Tayyip Erdoğan, sen Suriye için teröristbaşısın. Şimdi diyecek ki (tazminat davası açacağım). Açmazsan namertsin."