Kılıçdaroğlu: Bu karar hukuksuzdur

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi'nin görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili olarak, "Bu karar hukuksuzdur. Verilemeyecek hiçbir hesabımız yoktur" açıklaması yaptı.

ntv.com.tr 09.12.2017 - 13:33 | Son Güncelleme : 09.12.2017 - 15:09

Kılıçdaroğlu: Bu karar hukuksuzdur

Son dakika haberi! 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin görevden uzaklaştırılmasını değerlendirdi. 

Kılıçdaroğlu, İlgezdi ile ilgili alınan kararın meşru olmadığını, hukuka aykırı ve siyasi olduğunu belirtti.

Toplantıyı, medya mensuplarının doğru bilgilendirilmesi amacıyla düzenlediklerini belirten Kılıçdaroğlu, yaptıkları açıklamaların bir "savunma" gibi düşünülmemesini istedi.

"VERİLEMEYECEK HESABIMIZ YOK"

Verilemeyecek hiçbir hesaplarının olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Belediye Başkanımız daha önce medyada yer alan haberler üzerine ve benim isteğimle doğrudan doğruya gidip savcılığa kendisini, ailesini ve yakınlarını ihbar etmiştir. 'Buyurun her türlü soruşturmayı yapın.' demiştir. O soruşturmaların tamamı yapılmıştır, tamamından da aklanmıştır. Şu anda yapılmak istenen, tam bir haysiyet cellatlığıdır. Yıldırmak istiyorlar, yılmayacağız. 'Kılıçdaroğlu konuşmasın.' Kılıçdaroğlu tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak için, sonuna kadar konuşacak. Bu ülkede vicdanları ayağa kaldıracağım, vicdanları. Koltuklarında ahkam keseceklerine, hukuku iğfal edeceklerine neden cesaret edip karşımıza çıkmıyorlar? Biz onlara belge gösterdik, oturup onlar da hesabını verselerdi, bizim söylediğimiz gibi, belgeleriyle dokümanlarıyla... Bizim belediye başkanlarımız Man adalarında şirket mi kurdu? Bütün banka hesapları denetlendi, yaptığı her alışveriş denetlendi, kredi kartları denetlendi. Denetimden korkmayız ama haysiyet cellatlığına da kimse kusura bakmasın gözümüzü kapatmayız. Bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğiz ve bunun hesabını da soracağız."

AVUKATTAN AÇIKLAMA

Battal İlgezdi'nin avukatı İnan Bektaş ise müvekkili hakkında yürütülen soruşturmalarla ilgili bilgi verdi.

Avukat Bektaş, İlgezdi ve yakınları hakkındaki iddiaların yersiz olduğuyla ilgili kesinleşmiş mahkeme kararlarının olduğunu savunarak, "Hal böyleyken yeniden benzer mahiyetlerle başlatılan inceleme ve soruşturma ile davalar gerekçe gösterilmek suretiyle müvekkilimiz Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin görevden uzaklaştırma kararının hukuki temelinin olmadığını ve bu kararın siyasi saikle tesis edildiği sebepleriyle, karar hakkında her türlü yasal yollara başvurulacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı, CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'yi dün görevden uzaklaştırma kararı almıştı.

"GELDİĞİMİZ NOKTA YENİ SÜRECİ ORTAYA KOYUYOR"

Açıklama sonrasında Ataşehir Belediyesi önünde toplananlara seslenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Geldiğimiz nokta yeni bir süreci ortaya koyuyor. Bizim mücadelemiz halkın mücadelesidir. Buradan 80 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Sen sandığa gittin belediye başkanını seçtin. Senin önünde gelen tarihi bir görev var. Seçimle iş başına getirdiğin belediye başkanına sahip çıkacaksın. Zulme boyun eğmeyeceksin. Takipsizlik verilen davalar dolayısıyla belediye başkanımızı açığa alıyorlar. Sözde gözdağı veriyorlar. Biz masa başında kurulan bir parti değiliz. Biz hakkı ve hukuku savunan bir partiyiz. Biz doğuyu batıyı güneyi kuzeyi hiçbir ayrım yapmadan kucaklayan bir partiyiz. Siz bütün gücünüzle bile gelseniz bir tırnağımızı bile sökemezsiniz. Biz hesap soran değil, hesap veren bir anlayıştan geliyoruz. Her belediye başkanına bunu söylüyorum. Sanıyorlar ki, biz korkacağız. Senin feriştahın gelse bizi korkutamaz. Kılıçdaroğlu konuşacak, ne dersen de konuşacak, bu milletin hakkını ve hukukunu savunacak. Paniğe kapıldılar, ne yapacaklarını şaşırdılar. İstediğiniz kadar dava açın adalet bizim vicdanımızdadır. Bu toplumun vicdanını birlikte ayağa kaldıracağız. Bu bir hak mücadelesidir. Bütün muhafazalar kardeşlerime, ülkücü kardeşlerime, sosyal demokrat kardeşlerime, bütün namuslu ve dürüst vatandaşlara sesleniyorum, bizim mücadelemiz kutsal bir mücadeledir.

Daha düne kadar Reza'nın önüne yatanlar, niye onlara bir şey yapmadınız? Ayakkabı kutularında dolarları istifleyenlere niye bir şey yapmadınız? Sizde vicdan, ahlak yok mu? Senin de bütün kirli hesaplarını çıkaracağım. Bana hesap mı sormak istiyorsun? Sormazsan namertsin. Mücadeleyi sonuna kadar yapacağız. Kılıçdaroğlu'nun ailesi nesi varsa getirin meclise hepsini soruşturun dedim ama onlar buna cesaret edemiyorlar. Çünkü onlar Reza'dan rüşvet aldılar malı götürdüler. Torunu diyecek ki, bir dönem Reza diye bir adam vardı, bu adam rüşvet dağıttı. Bunun dosyasını kim kapattı? Bu diyecek ki ben kapattım. Senin evine de mi ayakkabı kutusu kondu, niye bunu yapıyorsun? Her kuruşun hesabını soracağız. Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır.  Bütün vatandaşlarıma çağrı yapıyorum, belediye başkanlarınıza sahip çıkınız. 20 Temmuz'da bir darbe yaptılar, şimdi yerelde bir darbe yapmak istiyorlar. Biz bunu size yedirmeyiz, sana parça parça yediririz bunları."

Sayfa Yükleniyor...