CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve 2014 yerel seçiminde CHP'den Çorum Belediye Başkan adayı olan Kenan Nuhut ile Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı makamında ziyaret etti.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Uysal, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Uysal'a ve arkadaşlarına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, demokrasi, cumhuriyet, demokratik parlamenter sistem konusunda CHP ile Demokrat Parti arasında hiçbir görüş ayrılığının olmadığını söyledi.

Demokrat Parti'nin referandum sürecinde verdiği desteğin çok önemli olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, "Demokrat Parti'nin bizim tarihimizde çok önemli bir yeri var. Celal Bayar ile başlayan, Adnan Menderes ile devam eden, Süleyman Demirel, Turgut Özal... Dolayısıyla bu geleneğin Cumhuriyet'e, demokrasiye olan bağlılığı bizim için çok önemli. Onlara Allah'tan rahmet diliyoruz" ifade etti.

Açıklamalarının ardından basın mensuplarınca kendisine yöneltilen "Daha önce de Saadet Partisi ile görüştünüz. Bu görüşmede bir çatı aday gündeme geldi mi?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Bu konular görüşülmedi. Daha erken. 'Çatı adaydı, çok adaydı, az adaydı' diye bir görüşmeyi bu aşamada doğru bulmuyoruz" yanıtını verdi.

Görüşmede, referandum sürecinde yapılan çalışmaların, karşılaşılan sorunların ve bundan sonra neler yapılabileceğinin gündeme geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bugünden kalkıp aday belirlemek gibi bir düşüncenin içinde olmadık. Biz, geleceğe bakıyoruz. Gelecekle ilgili geniş kitleleri kucaklamak ve geniş kitlelere düşüncelerimizi aktarmak istiyoruz. Demokratik parlamenter sistemin güçlenmesini istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir kişiye teslim edilecek bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, demokratik parlamenter sistem içinde kurulmuştur ve yoluna böyle devam etmek zorundadır. Tek adama teslim edilen bir ülkenin sonu felaket olur, dünya örnekleri var, günümüzde de tarihte de örnekleri var."

Türkiye'nin, derin bir yarılmayı yaşadığı bir referandum sürecinden çıktığını savunan Uysal ise milletin zihninde berraklaşan fikrin "hayır" istikametinde olduğunu belirtti.
Uysal, gelecek süreçte anayasa temelli fikirlerin ortaya konulacağı beyannamelerle, geniş kitlelere ulaşılabileceğine işaret ederek, "Referandum sürecinde ve bugün bu sürecin yapılandırılmasında CHP'nin çok kritik bir görevi var. Bu manada, milletimizin beklentileri doğrultusunda her atacakları olumlu adımda Demokrat Parti olarak, olumlu fikir ve desteklerimizi açık yüreklilikle beyan edeceğimizi şimdiden ifade etmek isterim" ifadesini kullandı.