Kılıçdaroğlu'nun Brüksel temasları sırasında Erdoğan'ı eleştirirken yaptığı Esad benzetmesi yargıya taşındı.

Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu hakkında 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuya değinen Erdoğan, "Karşımda Başbakan'a hakaret edebilecek babayiğit göremiyorum" diye konuştu.

'HAKARET EDECEK BABAYİĞİT GÖREMİYORUM'
Erdoğan konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Kendime anamuhalefet genel başkanını muhatap kabul etmiyorum. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na o denli bir hakareti yapabilecek bir babayiğit karşımda göremiyorum. Onun için de onlara gerekli olan cevabı hukuk devletinde avukatlarım gerektiği şekilde veriyorlar.

Tazminatsa tazminat. Bugüne kadar kazandığımız kesinleşmiş çok sayıda dava var. Kayseri Belediye Başkanım biliyorsunuz, bu tazminatları sucuk festivallerinde halka sucuk dağıtarak gerçekleştirdi.

Ben de heralde Sultanahmet Meydanı'nda ya da daha uygun bir meydanda bu konuda bunun değerlendirmesini yapacağız. Havuz biraz dolsun biraz boşuk var, onun dolmasını bekliyorum."

Kılıçdaroğlu Brüksel temasları sırasında yaptığı açıklamada Esad ile Erdoğan'ın "baskıcı" olduklarını ve aralarında "ton farkı" bulunduğunu belirtmiş ve "Ne fark var aralarında demokrasi açısından?" ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklama sonrası Erdoğan da kendisini 'katil'e benzettiği gerekçesiyle Kılıçdaroğlu'na dava açacağını söylemişti.