Kılıçdaroğlu'ndan Pınar Gültekin davası kararına ilişkin açıklama

Partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Pınar Gültekin cinayeti davasında verilen kararla ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, ''Haksız tahrik indirimini hangi vicdan kabul eder'' sorunu sorarak tepki gösterdi.

Haberler 21.06.2022 - 14:10

Kılıçdaroğlu'ndan Pınar Gültekin davası kararına ilişkin açıklama

Son dakika haberi! 

CHP Genel Başkanı , partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuştu. 

Yönetimle halk arasında büyük bir fark olduğunu belirterek sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, ''Bu bataktan çıkmanın tek adresi Cumhuriyet Halk Partisi'dir'' dedi. 

Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Yasama, yargı, yürütme kuvvetler ayrılığı bir kişiye bağlı. Bir sansür kanunu getirmişler. Saray hazırlamış bunun altına imzalarını atıyorlar, ne olduğunu da bilmiyorlar. Nasıl bir felaket olduğunun farkında değiller. Herkesin ağzına bant çekelim kimse konuşmasın" diye konuştu.

''Silivri bu ülkenin tarihinde önemli bir yeri olacak" diyen Kılıçdaroğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

''Adaletsizliğin tarihini yazmak isteyen önce Silivri'ye bakacaktır. Nazilerin toplama kampı gibi. Ülkenin Genelkurmay Başkanı'nı bile terörist diye içeriye aldılar. Yargı vesayet altında. Gidelim herhangi vatandaşa soralım;  'Adalet var mı' diye; 'Hangi adalet, adalet yok' diyecek.

Basın özgürlüğü ülkeyi sağlıklı yöneten idarenin vazgeçilmezidir. Biz ülkeyi yönettiğimizde medya özgürlüğü olacak, bizi eleştirebilecekler. Özgür medyanın olmadığı yerde demokrasi olmaz, düşünce özgürlüğü olmaz. Beyler rahatsız oluyor. Biz inandığımız yolda yürüyeceğiz.

PINAR GÜLTEKİN KARARI

Yargıç haksız tahrik indirimi sağladı. Müebbeti 23 yıl döndürdü. Hangi vicdan, hangi ahlak kabul eder? Kadınların susmaması lazım. Kadınlara yapılan bütün haksızlıkların karşısında birlikte olmak zorundayız.

CEMAL KAŞIKÇI DAVASI

Bir devletin itibarı, saygınlığı vardır. Bunu koruyacak olan yöneticilerdir. Eğer İstanbul'da Suudi Konsolosluğu'nda bir cinayet işleniyorsa, o cinayeti araştırmak gerekli cezayı vermek Cumhuriyeti'nin görevidir. Eğer siz para uğruna, dilencilik için birilerinden para istemeye gidiyorsunuz ve Türkiye'de işlenen bir cinayet davasını Suudi Arabistan'a veriyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti devletinde vicdan sahibi herkese sormak isterim; Türkiye'nin itibarını bu kadar ayaklar altına alan, para uğruna bu ülkenin itibarını satanlara ne denir? Bunlar ülkeye asla itibar kazandıracak olaylar değildi.

BÜTÇE KANUNU

Erdoğan ücretli rolü oynuyor. Bu rolleri bıraksın. Senin çocuklarının milyon dolarla nasıl oynadığını biliyoruz. Manhattan'da nasıl gökdelenler inşa ettiğini biliyoruz, Muhammed Ali'nin çiftliğini nasıl aldıklarını biliyoruz. Bu milletten çalışanan her kuruşu geri vereceğim''

Sayfa Yükleniyor...