Kilolu hosteslere 6 ay zayıflama izni

Türk Hava Yolları boyu ile kilosu arasında 15 kilonun üzerinde fark olan 13 kadın, 15'i erkek 28 kabin memurunun 6 ay ücretsiz izne çıkarıldığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 07.08.2010 - 00:31

Kilolu hosteslere 6 ay zayıflama izni

Kilolu kabin memurlarının ücretsiz izne çıkarıldığı iddialarına ilişkin olarak Türk Hava Yolları'ndan (THY) yapılan açıklamada ''Ortaklığımız yönetmeliği gereği kabin amirleri ve kabin memurları, görevlerini sürdürdükleri sürece, işe girerken kabin memuru adayında aranılan şartları korumak zorundadır'' denildi.

Açıklamada, boyu ile kilosu arasında 15 kilonun üzerinde fark olan 13 kadın, 15'i erkek 28 kabin memuruna 6 ay ücretsiz izin verildiği, bu personelden uygun kiloya ulaşanların hemen görevlerine başlatılacakları ifade edildi.

THY Basın Müşavirliği’nce, ''kilolu kabin amir ve memurlarına 6 ay ücretsiz izin verildiği'' yolunda çıkan bazı haberler üzerine yapılan açıklamada, dünyadaki tüm hava yollarında kilo ve boy kriterinin kabin ekibi için önemli bir faktör olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

''Hatta bazı hava yollarının belirli bir bedendeki üniformayı deneterek işe alım yaptıkları ve tüm kabin memurlarının görev yaptıkları sürece aynı beden uniforma kullanmak zorunda oldukları bilinen bir gerçektir. Bazı hava yolları kol uzunluğu, beden ölçüleri gibi ilave kriterler de belirlemektedir. Bu kriterler görselliğin son derece önemli olduğu bu meslekte hem görsellik açısından hem de hareket kabiliyeti açısından önemlidir.''

''THY'de ölçüm yapılan personelden boyu ve kilosu arasında 15 kilonun üzerinde fark olan 28 personele ücretsiz izin verilmesi planlanmıştır. Bunlardan 13'ü bayan, 15'i erkektir'' ifadesine yer verilen açıklamada, bu kişilere 6 ay süreyle ücretsiz izin verildiği, bu sürenin herhangi bir döneminde uygun kiloya ulaşmaları halinde hemen görevlerine başlatılacakları belirtildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

''Ortaklığımız yönetmeliği gereği kabin amirleri ve kabin memurları, görevlerini sürdürdükleri sürece işe girerken kabin memuru adayında aranılan şartları korumak zorundadır. THY olarak hem vitrinimizde olan kabin ekiplerinin THY markasını temsil etme performanslarını en üst seviyede eşitlemesi hem de hareket kabiliyeti açısından böyle bir karar alınmıştır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...