Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kira geliri beyannamelerini, vergi dairesine gitmeden, internet üzerinden hızlı, kolay ve masrafsız bir şekilde alma imkanı getiren ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’nin, Mart başından itibaren hayata geçirildiğini belirterek “Dün itibariyle 2011 yılına ait alınan kira beyannamesi sayısı 520 bini geçti” dedi.

Bu sayının geçtiğimiz 3 yılın aynı dönemleriyle karşılaştırıldığında 2 kat daha fazla olduğunu söyleyen Şimşek, ilk defa mükellefiyet açtırarak kira beyannamesi veren mükellef sayısının ise 150 bine ulaştığını açıkladı.

Bakan Şimşek, yurt dışında yaşayan ve kira beyannamesi vermek isteyen ancak MERNİS'te (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) adres kaydı olmayan vatandaşların internet üzerinden beyanname vermek için yoğun talepte bulunmaları üzerine sistemde gerekli düzenlemelerin yapıldığını da belirtti. Şimşek; sağlanan bu kolaylıktan, yurt içinde yaşayıp MERNİS'te adres kaydı olmayan mükelleflerin de faydalanabileceğini söyledi.

Sistemin sağladığı en büyük avantajlardan birinin daha önce hiç beyanda bulunmamış vatandaşların, vergi dairesine gitmeden bu sistem üzerinden ilk mükellefiyet açma ve beyanname verebilme imkanının sağlanması olduğuna işaret eden Şimşek, ''Ayrıca, kira gelirini elden tahsil eden vatandaşlarımız da, bilgilerini sistem üzerinden girmek suretiyle beyannamelerini kendileri oluşturup gönderebiliyor'' dedi.

Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi Sistemi ile verginin tabana yayılması, doğrudan vergilerin payının artırılması amaçlanıyor. Kira geliri vergisi beyannamelerinin 26 Mart akşamına kadar teslim edilmesi gerekiyor.