Kışanak: Kürt sorununu çözümü Erbil’de değil

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak, Başbakan Erdoğan'ın Irak'a yaptığı ziyareti değerlendirirken, ''Başbakan, Türkiye'deki Kürt sorununu çözmek için Bağdat ve Erbil'e gidiyorsa boşuna yoruluyor'' dedi.

Anadolu Ajansı 29.03.2011 - 16:02

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye'de eğitimin, sınava dayalı, yarış içinde geçen bir sürece dönüştüğünü söyledi. Gençlerin, adeta ''yarış atı'' gibi sınav maratonu içinde olduklarını ifade eden Kışanak, bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığının, yabancı dil eğitimi ile ilgili bir proje kapsamında 4 yılda 40 bin ''ithal öğretmen'' getireceğini belirten Kışanak, Türkiye'de 350 bin öğretmen atama beklerken, başka ülkelerden öğretmen getirilmesi düşüncesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Nevruz kutlamalarına değinen Kışanak, kutlamalarda halkın demokratik taleplerini de dile getirdiğini, iktidarın bu taleplere kulaklarını tıkamaması gerektiğini ifade etti.

Anadilde eğitim, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması, siyasi tutukluların serbest bırakılması ve seçim barajının kaldırılması yönünde somut taleplerinin olduğunu bildiren Kışanak, bu taleplerinin kabul edilmesi halinde adaylıktan da çekilebileceklerini söyledi.

Bu kapsamda demokratik çözüm çadırları oluşturduklarını; ancak AK Parti Hükümetinin bu çadırların karşısına ''polis şiddetini'' çıkardığını savunan Kışanak, AK Parti'nin, 12 Eylül rejiminin getirdiği seçim barajını, polis kuvveti ile korumaya çalıştığını ileri sürdü.

Başbakan Erdoğan'ın Irak ziyaretini değerlendiren Kışanak, Türkiye'nin, Irak ile ilişki kurmasını ve bunu geliştirmesini önemsediklerini, bu kapsamda söz konusu ziyaretin önemli olduğunu belirtti.

''Ancak, eğer Başbakan, Türkiye'deki Kürt sorununu çözmek için Bağdat ve Erbil'e gidiyorsa boşuna yoruluyor'' diyen Kışanak, şöyle devam etti:

''Türkiye'deki Kürt sorununu ancak Ankara'da, Diyarbakır'da, Hakkari'de, Van'da çözebilir. Çözümün adresi ne Bağdat ne de Erbil'dir. Onlar kendi çözüm süreçlerini yaşıyorlar. Türkiye de kendi çözüm sürecini yaşamak zorunda.

Bu gezinin zamanlaması da manidar. Seçime az bir süre kala böyle bir gezi yapılması, Diyarbakır'da, Şırnak'ta, Hakkari'de bulamadığı desteği orada arama çabasıdır. Ama sanırım Başbakan şunu biliyor: Erbil'deki Kürtler, Diyarbakır'da oy kullanamıyor. Eğer Kürtlerden oy isteyecekse Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan Kürtlerin taleplerini dikkate almak zorunda.''

Seçimlerin demokratik bir yarış içinde eşit koşullarda yapılmadığını belirten Kışanak, TBMM'de grubu bulunan üç partinin Hazine'den yardım aldığını; ancak kendilerinin bu yardımdan yararlanamadıkları gibi, bağımsız adaylardan 7 bin 734 lira da para istendiğini söyledi. Kışanak, ''Bu hesaplar 12 Haziran'da sandıktan dönecek'' dedi.

KHK TASARISI
Hükümete KHK çıkarma yetkisi veren tasarıyı da eleştiren Kışanak, AK Parti'nin bu şekilde yasama yetkisini eline almak istediğini savundu. Bu yöntemin olağanüstü rejimlerin sistemi olduğunu belirten Kışanak, bunun geçmiş dönemlerde de uygulandığını, ancak Türkiye'nin ağır faturalar ödediğini söyledi. Kışanak, hükümetin bu talebinin ''demokrasi adına bir ayıp'' olduğunu ileri sürdü.

Söz konusu tasarının seçim sürecine denk gelmesinin de dikkati çektiğini belirten Kışanak, ''Bu, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan herkese 'seçimde AKP'yi desteklerseniz yerinizde kalabilirsiniz, desteklemezseniz hiçbirinizin yeri güvencede değil' demek anlamına geliyor. Bu durum iktidarın bürokrasiyi teslim almasının bir sonucudur. Meclis buna engel olmalı ve böyle bir yetkiyi devretmemelidir'' dedi.

Önemli kamu kurumlarında çok sayıda istifa olduğunu ve bunların neredeyse tamamının AK Parti'den aday adayı olduğunu belirten Kışanak, ''Bunun altında yatan gerçek şu: AKP Hükümeti sonuna kadar partizanca bir yaklaşımla tüm kamu kurumlarında yetkili makamları ele geçirdiğinin, ileri demokrasiden bahseden AKP'nin ve Sayın Başbakan'ın, otoriter bir sistem özlemi içinde olduğunun bir göstergesidir'' diye konuştu.

İDAM CEZASI TARTIŞMALARI
Grup toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kışanak, Mısır ve Libya'da toplumsal muhalefet gelişmeden önce, Türkiye'de insanların 20 yıldır taleplerini dile getirdiğini belirtti.

Gültan Kışanak, idam cezası tartışmalarına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

''İdam cezası, devlet eliyle işlenmiş bir cinayettir. Evrensel hukuk kuralları içinde yeri yoktur. Telafisi mümkün olmayan bir ceza verilemez. Türkiye, Sayın Adnan Menderes'in idamını tartışıyor, itibarını iade ediyor. Ama onu geri getiremiyor. İdam cezası böyle bir şeydir. Demokrasilerde yeri yoktur. Hangi gerekçe ile olursa olsun, cezalar ıslah etmek, suç işlenmesini önlemek amacıyla verilir. İdam ettiğiniz insanı ıslah edemezsiniz. Bu konuda özellikle Anayasa Komisyonu Başkanı Sayın Kuzu'nun yaklaşımını esefle kınıyorum.''

Kışanak, Kayseri'de bayramda kaybolan ve ardından cesetleri bulunan çocuklara ilişkin, ''O çocukların yaşama hakkı ne olacak peki'' şeklindeki başka bir soru üzerine, ''Bunu yönetim korumak zorundadır. Demokrasilerde halkın can ve mal güvenliğinden yönetim sorumludur. Bunu korumak için gerekli önlemleri almakla mükelleftir. Türkiye çocuk istismarı konusunda sabıkası kabarık bir ülke. Bu konuda önlem almayan iktidarın, kalkıp bugün, bunun üstünü idam cezası tehdidiyle örtmeye kalkışması tam bir aymazlıktır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...