Kızına cinsel istismarda bulunan kişiyi öldüren babaya tahliye

İzmir'de kızına cinsel istismarda bulunan kişiyi öldürdüğü iddiasıyla müebbet hapis cezasıyla yargılanan ve eylemi "haksız tahrik altında işlediği" gerekçesiyle 2,5 yıla mahkum edilen babanın cezası, tarafların temyiz başvurusunda bulunmaması üzerine kesinleşti. Sanık, cezaevinde kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.

kizini-taciz-eden-komsusunu-olduren-babaya-2.5-yil-hapis.jpg

İzmir'in Buca ilçesinde, kızına cinsel istismarda bulunan kişiyi öldürdüğü iddiasıyla hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan babaya verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası, tarafların temyiz başvurusunda bulunmaması üzerine kesinleşti.

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 21 Aralık 2017'de görülen duruşmada, tutuklu sanık B.A. kızına tacizde bulunan Erol T'nin 3 oğlunun bulunduğunu, kendisine yönelebilecek bir saldırı olasılığına karşı tedbir amaçlı yanına ekmek bıçağı aldığını, 50-60 yaşlarındaki maktulün "Ne var lan, ne istiyorsunuz" dediğini savunarak bu kişiyi öldürme maksadının olmadığını ifade etti.

Savcı mütalaasında, davanın "kasten adam öldürme" suçundan açıldığını ancak olayın gerçekleşme şekli itibarıyla sanığın öldürme kastının olmadığının anlaşıldığını ve bu nedenle sanığın "kastın aşılması suretiyle öldürme" suçundan cezalandırılmasını ve tahrik indiriminin de en yüksek hadden uygulanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık B.A'ya önce "kastın aşılması suretiyle adam öldürme" suçundan önce 12 yıl hapis cezası verdi. Heyet, sanığın eylemi haksız tahrik altında işlediğini belirterek cezayı 4'te 3 oranında düşürdü ve 3 yıla indirdi.

Heyet, sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alarak cezasını 2 yıl 6 aya indirdi. Cezaevinde kaldığı süre de dikkate alınan sanığın tahliyesine karar verildi.

Karar, tarafların temyiz başvurusunda bulunmaması üzerine kesinleşti.

NE OLMUŞTU?

İzmir'in Buca ilçesinde 14 Mayıs 2017'de meydana gelen olayda, iddiaya göre Erol T, komşusunun kızı Y.A.'ya (10) cinsel istismarda bulunmuş, Y.A'nın olayı annesine anlatması üzerine anne apartmandaki güvenlik kamerası görüntülerini izlemiş ve durumu Y.A'nın babasına iletmişti.

Komşusu Erol T'nin dairesine giden ve bu kişiyi bıçaklayan baba Y.A, olay yerinden kaçmıştı. Hastaneye kaldırılan Erol T. hayatını kaybetmiş, polisi arayıp teslim olan B.A. ise tutuklanmıştı. B.A. hakkında "kasten adam öldürme" suçundan dava açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...