'Klasikler az okunuyor' tezi bir haftada çürüdü

NTV Yayınları’nın yeni serisi Çizgi Roman Dünya Klasikleri’nin ilk çizgi romanı Macbeth, bir hafta gibi kısa bir sürede ikinci baskısıyla piyasada.

13.07.2009 - 10:55

'Klasikler az okunuyor' tezi bir haftada çürüdü

Kaliteli baskısı ve çevirisi, capcanlı çizimleri, açıklayıcı bilgileri ve uygun fiyatıyla çizgi roman Macbeth, “Klasikler az okunuyor!” tezini de bir haftada çürüttü.


Çizgi Klasiklere Yoğun İlgi

NTV Yayınları, Shakespeare’le başlayan ve Kafka ile devam edecek “Çizgi Roman Dünya Klasikleri” serisi ile dünya edebiyatının seçkin yazarlarını bir araya getiriyor. Daha ilk çizgi romanı “Macbeth” ile edebiyat dünyasında çeşitli tartışmalara neden olan seri, okurlardan gelen yoğun ilgi nedeniyle bir hafta gibi kısa bir sürede ikinci baskıyı yaptı.

NTV Yayınları, çizgi romanın 10 bin adetlik ilk baskısının ardından ikinci baskısını da 10 bin adet olarak piyasaya sundu.

Serinin ilk çizgi romanı dünyada en çok okunan yazarlardan biri olan William Shakespeare’in “Macbeth” adlı eseriydi. “Macbeth”in 1606 yılında Danimarka Kralının Kral I.James’e yaptığı krallar katındaki ziyaretin şerefine yazıldığı sanılıyor. Çeviri Sevin Okyay imzalı.

Kayna Kazanım Kayna...
Shakespeare’in meşhur replikleri, Çizgi Roman Dünya Klasiklerle başlayan tartışmaları özetliyor adeta. Çoğu yazarın edebiyata ilgiyi artıracağını söylemesine karşın kimi edebiyatçıların da olumsuz görüş belirttiği Çizgi Roman Dünya Klasiklerine okur da beğenisini böylece göstermiş oldu.

Edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan "Macbeth"i değerlendirdi.

ÇOK GÜZEL DÜZENLENMİŞ BİR KİTAP
''Bu çizgi romana bakınca, hem çocuklar yüzyılın ya da günümüzün alışılan görsel niteliğini buluyorlar hem de içindeki metni okuyorlar. Çok güzel çizilmiş. Doğrudan doğruya şahısların arada kesmeleri yok, zorlamalar yok. Hiç kuşkusuz çok güzel düzenlenmiş bir kitap. Tabii ki Sevin Okyay da lezzetli güzel bir Türkçe ile çevirmiş. Bu kitap Shakespeare'i okutabilir, sevdirebilir.''

ÇAĞIMIZDA GÖRSELLİK ÇOK ÖNEMLİ
''Bu tür kitapların ben Shakespeare'den sonra başka alanlarda da olmasını isterim. Bilimsel alanda da edebi alanda da olmalı. Artık televizyon seyreden, sinema seyreden görsellik duygusu ağır basan insanların ağırlıkta olduğunu düşünürsek, klasikleri okutmak için sanıyorum ki bu tür yöntemlerin uygulanmasından yana olmak gerekiyor.''

MACBETH MUTLAKA OKUNMALI
''İnsanoğlunun bütün zavallılıklarını, yüceliklerini, hırslarını, zalimliklerini, iktidar düşkünlüklerini Shakespeare kadar iyi anlatmış bir başka yazar hatırlamıyorum. O yüzden 'Macbeth' mutlaka okunmalı.''

Edebiyat klasikleri dünyasına açılan bu yeni kapı çok yakında Franz Kafka’nın Dava’sı ile devam edecek. Dava’nın çevirisi ise Kutlukhan Kutlu’ya ait.

Macbeth, kitapçılardan 10 TL’ye, internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 335 48 01 numaralı çağrı merkezinden indirimli edinilebilir.

http://kitap.ntvmsnbc.com/

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...