Çocukları, cep telefonunun muhtemel zararlarına karşı uyarmayı hedefleyen uygulamanın üzerine bir çok yetkili konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Galler’in en yetkili sağlık memuru olan Dr. Tony Jewell yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu anda konu ile ilgili araştırmalarımız sürüyor. Elimizde cep telefonunun yaydığı radyo dalgalarının herhangi bir soruna yol açtığına dair bir kanıt yok. Ancak araştırmalar sonucunda bu dalgaların beyne zarar verdiğini bulursak diye özellikle çocukları bu dalgalara maruz kalmaktan uzak tutmaya çalışıyoruz.”

Dağıtılan broşürlerde ise gençler şu şekilde uyarılıyor:

“Cep telefonu kullandığınız zaman beyninize çok yakın mesafeden radyo dalgaları yayılıyor. Ne kadar uzun konuşursanız bu dalgalara o kadar uzun süre maruz kalırsınız.Gerçekleştirmekte olduğumuz araştırma gençlerin bu dalgalara daha duyarlı olduğunu göstermiyor. Daha çok araştırmaya ihtiyaç var ancak gençleri her ihtimale karşı korumak istiyoruz.”

Galler’deki Britanya Sağlık Birliği konuşmacısı John Jenkins de açıklamasında “Elimizde cep telefonlarının sağlık problemlerine yol açtığına dair bir kanıt olmasa da ebeveynlerin çocuklarının telefon kullanımını kısıtlamaları akılıca olur” diyerek bilime olan güvensizliğini dile getirdi.

GSM Operatörleri Birliği de yaptığı açıklamada, telefonların sağlığa zararı konusunda herhangi bir kanıt bulunmadığını vurguladı. Birliğin yöneticilerinden John Cooke “Ebeveynler yine de endişe ediyorlarsa çocuklarına konuşmaları kısa tutmalarını, kısa mesaj göndermelerini ya da hands free cihazları (kablolu-kablosuz kulaklıklar) kullanmalarını tavsiye edebilirler.” şeklinde konuştu.

Ayrıca sağlık departmanından yapılan açıklamada da Birleşik Krallık dahilinde satılan tüm telefonların uluslararası standartlara uygun olduğu belirtildi.