Köylülere göre töre kurbanı Y.A.'ya işkence haklı

Ağrı'nın Diyadin İlçesi'nde töre nedeniyle kocası tarafından işkence yapılarak yol kenarına atılan Y.A.'nın akrabaları ve mezrada yaşayanlar aile meclisinin kararını destekliyor.

NTV Haber 20.05.2009 - 12:53

Köylülere göre töre kurbanı Y.A.'ya işkence haklı

Ağrı'nın Diyadin İlçesi'nde iki çocuk annesi Y.A., töre yüzünden kocası tarafından işkence yapılarak yol kenarına atılmıştı. NTV ekibi, ölüm kararının alındığı Taşkesen Köyü Kent Mezrası'na gitti.

İki çocuk annesi Y.A., şişlendikten sonra dere kenarına atıldı. Sürüklenerek yola kadar ulaşabilen kadın, hayatta kalmayı başardı ve tedavi görüyor. 

Ancak ailesi Y.A.'ya ona sahip çıkmıadı. Hem mezrada yaşayanlar, hem de Y.A.'nın akrabaları, aile meclisinin aldığı ölüm kararını onaylıyor.

NTV'ye konuşan köylüler "Kadına yapılanlar haklı çünkü ihanet etmiş, kulağını burnunu kesmiş, çünkü kadın haketmiş, ibret olsun. İbret olmasa herkes yapar." diyor.

Akrabaları, iki çocuğunu da Y.A.'ya vermek istemiyor. Ailesi ona sahip çıkmıyor ama onu yalnız bırakmayanlar da var.

Erzurumlu Girişimci Kadınlar Derneği, Y.A.'ya sahip çıktı. Erzurumlu Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı "Erzurum Eğitim Hastanesinde yatmakta olan kadıncağıza maddi manevi sahip çıkmayı biz karar aldık ve çok üzgünüz açıkçası... Hayretler içerisindeyiz. Erzurum ilinde çevresindeki illerde hemen hemen hiçbirinde töre cinayeti ve bu tür vahşetler yoktur. Ağrı'da da olmaması gerekirdi." dedi.

Öldürüleceğini düşündüğü için yetkililere sığınan Y.A.'nın kocasına teslim edilmesiyle ilgili olarak NTV'ye açıklama yapan Ağrı Valisi Mehmet Çetin ise idari soruşturmaya gerek olmadığını söyledi.

Vali Çetin'e göre "İdari açıdan ben bütün belgeleri bilgileri dosyayı incelediğim için idari açıdan soruşturmayı gerektirecek bir ihmal, ihlal veya sorumluluğu gerektirecek bir fiil olmadığını tespit ettiğim için herhangi bir idari soruşturma başlatmadım. Ama bilinmesi gereken şudur; kimseyi kendi iradesi dışında huzurevinde alıkoymamız mümkün değil."

Genç kadının Erzurum'da tedavisi sürüyor, saldırıdan sorumlu tutulan eşi ise aranıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...