Sarıyer ilçesindeki evinde ölü bulunan eski OHAL ve İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu için 1991-1995 yılları arasında vali olarak görev yaptığı İstanbul Valiliği önünde tören düzenlendi.

İlişkili Haberler


Törene, Hayri Kozakçıoğlu’nun eşi Sabire Kozakçıoğlu, oğlu Ferhan Kozakçıoğlu, kızları Faika Kozakçıoğlu ve Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu Özekici, damadı Prof. Dr. Ümit Özekici, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski OHAL Valisi Ünal Erkan, Saffet Arıkan Bedük ve Kozakçıoğlu’nun yakınları katıldı.

Hayri Kozakçıoğlu'nun özgeçmişinin okunduğu törende konuşan kızı Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, hayatının en zor konuşmasını yaptığını belirterek, yaşamının en değerli varlığı babası Hayri Kozakçıoğlu’nu tarifsiz acılarla sonsuz yolculuğuna uğurladıklarını söyledi.

KIZI: KAHRAMANIM VE YOL GÖSTERİCİMDİ
Kozakçıoğlu, “Başarılı devlet adamı babam, aslında benim canım, kahramanım ve yol göstericimdi. Biz ailesine, devamlı dürüst ve erdemli olmayı öğretti. Arkasında gece gündüz çalışarak, ülkesine hizmetle geçirilmiş onurlu bir hayatı miras olarak bıraktı. Onun ilkelerini daima yaşatacağız. Nurlar içinde yat” diye konuştu.

VALİ MUTLU: SEVENLERİ O HOŞ SADAYI YAŞATACAK
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bugünün herkes için üzüntülü bir gün olduğunu belirterek, Kozakçıoğlu’nun ailesinin derin acısını yürekten paylaştığını kaydetti.

Mutlu, Kozakçıoğlu’nun İstanbul’a 1991-1995 yılları arasında hizmet etmenin onurunu yaşadığını dile getirerek, “Kendilerini yakınen tanımaktan her zaman hususi bir bahtiyarlık duydum. Değerli valim mekanın cennet olsun, yattığın yerde inşallah nur içinde yat. İstanbul ve görev yapmış olduğunuz yerlerde sizi seven, bilen insanlar elbette ki, hoş bir sadayı her vesileyle gönüllerinde yaşatacaktır. Sizi bu derin üzüntüyle ebediyete uğurluyoruz. Allah yolunuzu açık etsin” dedi.

‘KANSER OLDUĞUNU AİLESİNE SÖYLEMEDİ'
Bu arada, NTV’ye konuşan Meral Kozakçıoğlu Özekici ve eski İstanbul Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Hayri Kozakçıoğlu’nun ölüm nedeni konusundaki soruları yanıtladı.

Özekici, babasının sağlık sorunu olmadığını ifade ederek “Biz de anlamadık. En mutlu, en huzurlu günlerini yaşıyordu. Sizler nasıl şoktaysanız, biz de şoktayız” dedi.

Nurettin Sözen ise Kozakçıoğlu’nun ölümü nedeniyle çok üzgün olduğunu söyledi.

Nurettin Sözen, Hayri Kozakçıoğlu’nun kanser olduğu yönünde iddia olduğunu ifade etti.

Sözen, “Camiye girerken kendisinin kanser olduğunu ve ailesine bildirmediğini söylediler” dedi.

‘TAKMA ADI BANDITO'YDU’
Hayri Kozakçıoğlu’yla Mülkiye’nin 100. Yılında mezun olduklarını belirten Ergun Türker, Kozakçıoğlu’nun fakültedeki takma adının “Bandito” olduğunu aktardı.

Törenin ardından Hayri Kozakçıoğlu’nun Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi, İstanbul Müftü Yardımcısı Abdurrahman Binbir’in dua okumasının ardından polis memurlarının omuzlarında cenaze aracına götürüldü.

TEŞVİKİYE'DEKİ TÖREN
Kozakçıoğlu'nun Türk bayrağına sarılı tabutu, valilikteki törenin ardından Teşvikiye Camisi'ne getirildi. Kozakçıoğlu’nun ailesi, camide taziyeleri kabul etti.

Törene, Hayri Kozakçıoğlu'nun yakınları, AK Parti Genel Başkan Yardmcısı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Eski İstanbul valileri Nevzat Ayaz ve Kutlu Aktaş'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Cenaze törenine, Cumurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdür Hüseyin Çapkın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski TBMM başkanları Hüsamettin Cindoruk ve İsmet Sezgin, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da çelenk gönderdi.

Kozakçıoğlu'nun tabutu başında tören boyunca iki polis nöbet tuttu.

ÇAPKIN TABUTA OMUZ VERDİ
Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Hayri Kozakçıoğlu'nun cenazesi omuzlara alınarak, cenaze arabasına taşındı.

Cenazeye omuz verenler arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aksu, İstanbul Valisi Mutlu ve İl Emniyet Müdürü Çapkın da yer aldı.

BABAYA GÖZYAŞI
Kozakçıoğlu'nun cenazesi, daha sonra toprağa verileceği Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürüldü. 

Buradaki törene, Hayri Kozakçıoğlu'nun eşi Sabire Kozakçıoğlu, kızları Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu Özekici, Faika Kozakçıoğlu, oğlu Ferhan Kozakçıoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Mehmet Ağar, Saffet Arıkan Bedük ve yakınları katıldı.

Kozakçıoğlu'nun cenazesi, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından oğlu Ferhan Kozakçıoğlu tarafından mezara indirildi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da mezara toprak attığı görüldü.

Bu arada, defin sırasında Kozakçıoğlu'nun kızlarının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.