Kriz oyuna getirdi, satışlar yüzde 17 azaldı

Son bir ayda yazılım satışları yüzde 23 azaldı, oyun satışlarındaki düşüş ise yüzde 17 seviyesinde yaşandı.

15.05.2009 - 16:34

Kriz oyuna getirdi, satışlar yüzde 17 azaldı

Pazar araştırma şirketi NPD group, ABD'deki satış noktalarından alınan veriler üzerinden yayınladığı raporda oyun donanımı ve yazılımı satışlarının Nisan ayında %17 oranında düşerek 1,03 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

Rapora göre, düşüş yazılım pazarında da görüldü. Nisan ayı yazılım satışları, tüm sektör analistlerinin tahmininden daha sert bir düşüş yaşayarak, %23 oranında düşerek 510.7 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Donanım satışları ise, %8 oranında bir düşüş yaşayarak 391 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Oyun pazarında en çok satış yapan ürün ise mobil oyun konsolu Nintendo DS oldu. Nisan ayında ABD'de 1 milyondan fazla Nintendo DS mobil oyun konsolu satışı yapıldı. Bu rakamın 800 bine yakınını konsolun yeni modeli Nintendo DSi oluşturuyor.

Nintendo'nun oyun konslu Wii ise, 340 bin adetlik satışla rakiplerini geride bıraktı. Microsoft'un Xbox 360'u 175 bin adet satarken, PlayStation 3 satışları 127 binde kaldı.

Türkiye'de ise oyun satışlarınında Aral ithalatın yayınladığı bilgilere göre Mayıs ayı başı verilerine göre en çok satışı yapılan oyunlar şu şekilde:

PlayStation 3 Platformu

PlayStation 2 Platformu

PlayStation Portable platformu

PC platformu

Nintendo Wii

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...