Küçük Umut'un ölüm nedeni düşerek boğulma

Uşak'ın Eşme ilçesinde yatılı okuyan ilköğretim okulu öğrencisi Umut Balık'ın Adli Tıp'ta yapılan otopside ölüm nedeni düşerek boğulma olarak belirlendi.

31.03.2010 - 21:53

Küçük Umut'un ölüm nedeni düşerek boğulma

Uşak'ın Eşme ilçesinde, 23 Mart sabahı kaybolan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencisi 10 yaşındaki Umut Balık'ın cesedi bulundu.

Okul bahçesinin arka tarafında okul ve pansiyon binasına yaklaşık 100 metre mesafedeki foseptik çukurunun suyunu boşaltan belediye ekipleri ve polis, çukurun içindeki mil tabakasında Umut'un cesedini buldu.

Foseptik çukurunda daha önce de inceleme yapan ancak bir bulguya rastlayamayan polisin, çukurun iş makineleri yardımıyla incelenmesini istemesiyle belediyeye ait makinelerle arama başlatılmıştı.

İş makinesinin gündüz saatlerinden itibaren sürdürdüğü çalışma sonucu çukur içindeki yaklaşık yarım metrelik mil tabakasının içinde Umut'un cesedine ulaşıldı.

İZMİR'E GÖNDERİLDİ
Soruşturmayı yürüten Eşme Cumhuriyet Savcısı, Umut Balık'ın cesedinin bulunduğu bölgede 3 saat süren incelemenin ardından okuldan ayrıldı. Küçük çocuğun cesedi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Adli Tıp kurumu yaptığı otopsi sonucunda küçük çocuğun düşerek boğulma sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hazırlanan ön raporda, foseptik çukuruna düşen Umut Balık'ın ciğerlerine su dolması sonucu boğulduğu, ''darp, cebir izine rastlanmadığı ve şüpheli bir durumun görülmediği'' belirtildi.

DARP İZİ YOK
Olayla ilgili gözaltına alınan kimsenin bulunmadığını bildiren Uşak Emniyet Müdürü Cafer Şahin, ''Emniyet güçlerinin koordineli çalışması sonucu Umut'un cesedi ilk öncelemenin ardından otopsi için İzmir Adli Tıp Kuru'na gönderildi. Umut'un kesin ölüm nedeni, otopsinin ardından ortaya çıkacak. Ancak vücudunda herhangi bir darp izine rastlanmadığını söyleyebilirim. Şu ana kadar herhangi bir gözaltı olmadı. Soruşturma çok yönlü olarak sürüyor. Umut'un ölü olarak bulunmasından dolayı üzgünüz.''

Polis ekiplerinin önünde güvenlik önlemi aldığı okulda eğitim öğretimin devam edeceği öğrenildi.

TOPLANAN KALABALIK TEPKİLİYDİ
Öte yandan cesedin bulunması üzerine okul çevresinde toplanan bir grup, güvenlik güçleri ve basın mensuplarına tepki gösterdi.

Yaklaşık 150 kişilik bir grup, polisin kordon altına aldığı okulun önünde toplandı. Grup polise ve olayı görüntülemeye çalışan basın mensuplarına tepki gösterdi. Okulu taşlamak isteyen bir kadın güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Balık'ın okul önünde bekleyen yakınları, bir süre sonra polisin uyarısının ardından dağıldı.

OLAY
Kaybolan öğrencinin yakınlarının iddialarına göre, Eşme Yatılı İlköğretim Okulu (YİBO) üçüncü sınıf öğrencisi Umut Balık, annesi Hanım Balık (29) tarafından 22 Mart Pazartesi günü saat 08.30'da okula bırakıldı ve akşam saatlerinde okul bahçesinde top oynadığı bir arkadaşıyla tartıştı.

Tartışma sonrası görevli öğretmenler tarafından dövüldüğü iddia edilen Umut Balık'ın, yapılan yoklamada ortadan kaybolduğu belirlendi.

9 gündür emniyet güçlerinin yanı sıra bölge halkı, belediye ve çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından aranan Umut Balık için Uşak Valiliği'nde kriz merkezi oluşturulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...