İstanbul, ''2010 Avrupa Kültür Başkenti'' unvanına veda etmeye hazırlanırken, bu çerçevede düzenlenen bir dizi etkinlik kapsamında, Londra Filarmoni Orkestrası, yarın İş Sanat'ta bir konser verecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Gürkan, düzenlenen basın toplantısında, yılın son günlerinin yaşandığı bugünlerde, İstanbulluların hafızalarından silinmeyecek bir konserle beraber, müzik alanındaki etkinliklere bir nokta koymak için çalışmaları tamamladıklarını bildirdi.

Gürkan, İş Sanat ile yaptıkları iş birliği çerçevesinde yarın akşam gerçekleştirilecek Londra Filarmoni Orkestrası Konseri'nde, piyanist Hüseyin Sermet'in de yer alacağını belirtti. Gürkan, konserin, Londra Filarmoni Orkestrası tarafından İstanbul'da gerçekleştirecek ilk konser olduğuna dikkati çekti.

'ÇITAYI HEP YÜKSELTEREK DEVAM ETTİK'
Mehmet Gürkan, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı olarak müzik ve opera yönetmenliğinin çatısı altında bugüne kadar birbirinden kaliteli işleri hayata geçirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Çıtayı hep yükselterek devam ettiğimiz bu yolda, 'Londra Filarmoni Orkestrasını İstanbul'da ağırlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Avrupa Kültür Başkenti İstanbul sahnesinde dünyanın en iyi piyanistlerinden David Helfgott, Ayairini'de bir konser gerçekleştirdi.

Ardından dünyanın en iyi bestecilerinden Avro Part, İstanbul büyüsüne kapılıp ilk kez dünya prömiyerini gerçekleştirdi. 'Ademe Yakarış' bestesini, İstanbul'da sundu. Bunlar İstanbul için, dünya için müzik alanında çok önemli adımlardı.''

Etkinlikler kapsamında caz sanatçısı İsmet Sıral'ın da çok farklı bir projeye imza attığını anlatan Gürkan, Sıral'ın teknoloji ile sanatı birleştirerek, güzel bir performans sergilediğini ifade etti.

Gürkan, yine Sıral'ın, ''Yırtıcı Müzik Atölyesi'' ile geçmiş yıllarda İstanbul'dan etkilenen sanatçılarla da bir araya gelerek çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

''50'yi aşkın sanatçı bu proje kapsamında performanslarını sergiledi. Şu günlerde de bugün noktalanacak olan 'İstanbul ve Arp' projesi son projelerimizden birisi. 1 yıl boyunca İstanbul sahnesini taçlandıran yıldızlar geçidinini ardından, şimdi Avrupa Kültür Başkentliğinin yıl sonu etkinlikleri kapsamında müziğin finalini Londra Filarmoni Orkestrası ile yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yaklaşık 200 projenin içerisinden seçilmiş 48 proje ile beraber, 45 konser, 3 festival, 2009 yılında 60 konser, 1 festival, 25 atölye çalışması, 2010'da 30 proje, 175 konser, 3 festival, 3 prömiyer, 6 atölye çalışması ile yüz binlerce müziksevere güzel anlar yaşattık.''

Mehmet Gürkan, Avrupa Kültür Başkenti olarak, İstanbul'un kültür sanat hayatına önemli katkılar sağladıklarını da sözlerine ekledi.

BİR NEVİ VEDA KONSERİ
İş Sanat Direktörü Meriç Soylu da basın toplantısında, İş Sanat'ın, 10 yıldan beri İstanbul'un kültür sanat hayatına Kasım ayından Mayıs ayına kadar süren zengin bir programla katkıda bulunduğunu söyledi.

Soylu, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilecek ve piyanist Hüseyin Sermet'in solist, Vladimir Jurowski'nin şef olarak yer alacağı Londra Filarmoni Orkestrası Konseri'ni gerçekleştirmekten büyük onur duyduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Londra Filarmoni Orkestrasının, piyanistimiz Hüseyin Sermet ile gerçekleştireceği bu konserin, bugüne kadar Türk ve yabancı sanatçıları bir araya getiren özgün projeler gerçekleştirmeyi amaç edinmiş olan İş Sanat'ın desteği ile gerçekleşecek olması, bizim için ayrıca bir mutluluk kaynağıdır. İstanbul'un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti unvanına bir nevi veda niteliği taşıyan bu konser uzun süre hafızalardan silinmeyecektir.''

2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Müzik Yönetmen Yardımcısı Emre Gözgü de ''Projeler kapsamında gerçekten bundan daha güzel bir kapanış etkinliği olamazdı'' dedi.

Etkinliğin zamanlamasının ve içeriğinin çok iyi uyuştuğunu anlatan Gözgü, şunları kaydetti:

''Bu konserin, şöyle bir ufak özelliği olacak: 2008'de, Brüksel'de gerçekleştirdiğimiz ilk konserde Hüseyin Sermet de sahneye çıkan piyanistlerden biriydi. Böylece ilk konserimizi de son konserimizi de Hüseyin Sermet ile gerçekleştirme şansına sahip olduk. İlk konserde kendisi birbirinden harika insanlarla sahneye çıkmıştı. Son konserde de harika insanlarla birlikte bize unutulmayan bir gece yaşatacaklar.''

Londra Filarmoni Orkestrası Konseri yarın akşam 20.00'de İş Sanat'ta müzikseverler ile buluşacak.