"Kuşlar yuvaya dönüyor"

Tuz Gölü Havzası'nda bulunan ve 3 yıl önce tamamen kuruyan Düden Gölü'nde doğal hayat, son zamanlarda etkili olan yağışlarla birlikte tekrar canlanmaya başladı.

Haberler 20.05.2011 - 12:30

"Kuşlar yuvaya dönüyor"

Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız,ilçeye 5 kilometre uzaklıktaki Düden Gölü'nün, flamingolarıyla ünlü olduğunu söyledi.

Gölün 3 yıl önce tamamen kurumasıyla birlikte, burada yaşadığı ya da konakladığı tespit edilen 175 kuş türünden çoğunun göle gelmediğini ifade eden Yıldız, son dönemlerde artan yağışlarla birlikte gölün yeniden canlanmaya başladığını dile getirdi.

Göldeki su miktarını arttığını açıklayan Yıldız, ''İlçemize 2011 yılının sadece Mayıs ayının ilk on beş gününde metre kareye 46,9 kilogram yağış düştü. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ise 31,6 kilogram yağış düşmüştü'' dedi.

Şehrin kanalizasyon atıklarının önceki yıllarda göle döküldüğünü anımsatan Yıldız, Atık Su Arıtma Tesisi'nin devreye girmesiyle birlikte göle temiz su aktığını da vurguladı.

Birkaç yıl içinde gölün eski doğal halini alacağına inandıklarını anlatan Yıldız, şunları kaydetti:  ''Bunun yanında gölü besleyen tek dere olan Değirmenözü deresi üzerine pancar sulamak amacıyla kurulan su pompalarına belediye olarak müsaade etmedik. Aldığımız önlemlerle Konya Havzası'nın en önemli sulak alanlarından biri olan Tuz Gölü Havzası'nda doğal yaşamın korunmasına katkıda bulunuyoruz. Artık gölüzerinde, yeniden büyük flamingo sürülerini görmek mümkün. Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından gölün yolu parke taşla döşendi. Kuş severler artık göle daha rahat ulaşabilecek.''
        
KUŞLAR YUVAYA DÖNÜYOR
         
Flamingoların bu yıl gölü terk etmediklerini bildiren Yıldız, göldeki su seviyesinin artmasının ardından, daha önce gölde barınan ''Dikkuyruk'' gibi nesli tükenme tehlikesi olan daha birçok kuş türünün Düden Gölü çevresinde görülmeye başladığını belirtti.

Düden Gölü'nün göç döneminde pek çok kuş türü için önemli bir barınak olduğunu anımsatan Yıldız,bünyesinde yüzlerce kuşu besleyen Düden Gölü'nün tanıtımının yeterli bir şekilde yapılamadığını belirterek gölün tanıtımının yapılması için gerekli çalışmaları yapacaklarını ve gölün kuş gözlemciliği turizmine kazandırılacağını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...