Kutlamaların ilk adresi Anıtkabir'di

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Anıtkabir'de yapılan törene devletin zirvesi katıldı. Öğrenciler de Anıtkabir'e çelenk bıraktı.

23.04.2010 - 07:31

Kutlamaların ilk adresi Anıtkabir'di

Türkiye, bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 90. yılını kutluyor.

Törenler kapsamında TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve beraberindeki devlet protokolü, Anıtkabir'i ziyaret etti.

Törene TBMM Başkanı Şahin'in yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Bakanlar Kurulu üyeleri ve çok sayıda milletvekili katıldı.

Şahin, üzerinde ''TBMM Başkanı'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelengi Atatürk'ün mozolesine koydu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Şahin, daha sonra Misak-i Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Mehmet Ali Şahin, deftere şunları yazdı: ''Aziz Atatürk, İlk başkanlığını yaptığınız, öncülüğünüzde açılarak milletimizin kaderine el koyan ve milli mücadelemizi başarıya ulaştıran TBMM'nin açılışının 90. yıl dönümünde, TBMM Başkanlık Divanı üyeleriyle birlikte huzurunuzda bulunmanın heyecanını yaşıyoruz.

Milletimizin çağdaşlaşma özlemlerinin bir tezahürü olan, öncülüğünüzde modern devrimleri gerçekleştiren milli iradenin ve demokrasimizin kalbi TBMM'nin açılışının 90. yıl dönümünü millet olarak büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Kuruluşundan bugüne ilkeleriniz ve idealleriniz doğrultusunda, hedef olarak gösterdiğiniz 'muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma' ülküsüyle çalışan TBMM, bundan sonra da aynı güç ve kararlılıkla çalışma azmindedir. İlkeleriniz, Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma ideali, büyük tarih ve medeniyet birikimimiz için daima yol göstericidir. Bize kazandırdıklarınız, liderliğiniz ve modern devrimleriniz için millet adına minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Aziz ruhunuz şad olsun.''

ÖĞRENCİLER ATATÜRK'ÜN HUZURUNDA
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu başkanlığındaki heyetde Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir'deki törene, Bakan Çubukçu ile Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çubukçu ile bir kız ve erkek öğrencinin Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Bakan Çubukçu, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Büyük önder Atatürk, Ülkemizin dört bir yanından gelip rengarenk bir çiçek buketi oluşturan çocuklarımızla ve onları emanet ettiğiniz öğretmenlerimizle birlikte huzurunuzdayız. Eşsiz öngörünüzle yeryüzünün tüm çocukları bir araya gelsin, çocuklar arasında kardeşlik ve sevgi gelişsin, barış içinde yaşayacağımız bir dünya oluşsun diye hediye ettiğiniz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı bize kalan çok değerli bir armağan olarak aynı inanç, coşku ve heyecanla kutluyoruz.

Bizler üzerimize düşen görevin güçlüğü ve öneminin bilincinde olarak, çalışmalarımızı, ilkeleriniz ve yol göstericiliğiniz ışığında yorulmadan sürdüreceğiz. Sizi şükran, minnet, özlem duygularıyla ve rahmetle anıyor, huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...