Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Hopa mitingi öncesinde çıkan olaylar sırasında fenalaşan ve kaldırıldığı Hopa Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için cenazesi Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Ön otopsi raporunda, biber gazının tetiklemesine bağlı kalp krizi sonucu öldüğü belirtilen Lokumcu’nun kesin ölüm raporu açıklandı. Trabzon Adli Tıp Kurumu’nca hazırlanan rapora göre, Lokumcu’nun vücudunda öldürücü düzeyde kimyasal madde saptanmadı, ölümün kendisinde mevcut kalp ve akciğer hastalığı sonucu meydana geldiği belirtildi.

ÖLÜMÜ İLE GAZ VE DARBE ARASINDA BAĞLANTI KURULMAMIŞ
Hopa olayları tutukluları ile Lokumcu’nun avukatları Meriç Eyüboğlu, Can Atalay, Alp Tekin Ocak, Berrin Demir ve İlknur Alcan, Trabzon Adli Tıp Kurumu’nun verdiği rapora bugün itiraz edeceklerini açıkladı. Lokumcu’nun Artvin’in Kemalpaşa Beldesi’ndeki Dereiçi Köyü'nde bulunan ailesini ziyaret eden avukatlardan Meriç Eyüpoğlu, bu raporun bir önceki raporu veren Trabzon Adli Tıp Kurumu’nun bir üst mercisi tarafından hazırlandığını belirterek şunları söyledi:

‘FİZİKİ SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİ VAR’
“Raporda kendisinde daha önceden olan kalp ve akciğer hastalığı nedeniyle ölümün gerçekleştiği yazılı maalesef. O gün fiziki saldırı olduğu ve darbe aldığı, yoğun biber gazına maruz kaldığına ilişkin tanık ve görüntüler var. Ölümü ile bu maruz kaldığı gaz ve darbe arasındaki bağlantı kurulmamış. Bu nedenle rapora İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 1’inci İhtisas Kurulu’na başvurarak itiraz edeceğiz. Var olan bilgi ve belgeler ışığında onlar da değerlendirsinler. Biz, ölüm nedeninin açığa çıkmasını istiyoruz”

AVUKATLARI İTİRAZ EDECEK
Lokumcu’ nun biber gazının tetiklemesine bağlı kalp krizi sonucu öldüğü belirtilen ön otopsi raporunun hatırlatılması üzerine Eyüpoğlu, “İlk açıklamayı biz de basından okuduk. Dosyada bu yönde bir belge varsa onu henüz incelemedik. Şu an savcılık dosyasındaki rapor bu olduğu için buna itiraz edeceğiz ve bunun üzerinden gideceğiz” şeklinde konuştu.