Kılıçdaroğlu: Mağdur olan biziz

Ankara'da konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, referanduma dengesiz ve haksız koşullarda gidildiğini savundu ve "Devletin arabasını, uçaklarını, parasını kullanacaksın sonra ben mağdurum diyeceksin, mağdur olan biziz" ifadelerini kullandı.

DHA 18.03.2017 - 17:00

Kılıçdaroğlu: Mağdur olan biziz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da Yenimahalle Belediyesi'nin 'Halk-Kart' tanıtım törenine katıldı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Kılıçdaroğlu'nun gündeminde anayasa değişikliği halk oylaması vardı.

Referanduma dengesiz ve haksız koşullarda gidildiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Devletin forsunu, arabasını, uçaklarını, parasını, televizyonlarını kullanıyorlar. Kendi televizyonları 24 saat yayın yapıyor" dedi.

"Biz, bu vatandaşa gerçekleri anlatmak için sokak sokak kendi imkanlarımızla gezip, anlatmaya çalışıyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Ağrıma giden ne devletin forsunu, arabasını, uçaklarını, parasını, televizyonlarını kullanacaksın sonra meydana çıkıp, 'ben mağdurum' diyeceksin. Sen nasıl mağdursun kardeşim? Mağdur olan biziz. Her türlü engellemeyi yapıyorlar vatandaş doğruları öğrenmesin diye.

Biz doğruları anlatmıyorsak biz yanlış söylüyorsak senin televizyonuna çıkalım, orada medeni insanlar gibi tartışalım. Ben mi yanlış söylüyorum, sen mi yanlış söylüyorsun Biri konuşuyor, 15 dakika sonra öbürü konuşuyor. Böyle bir referandum olur mu? Hangi eşit şartlarda gidiyoruz? Bütün bunlara rağmen ben bu milletin demokrasiye bağlılığına güveniyorum."

"TEK ADAMI OYLAYACAĞIZ"

Referandumun bir iktidar seçimi olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu, bir seçim değil. Bir iktidar belirlemiyoruz. Her şeye egemen olan tek adam yönetimi mi olsun, demokratik parlamenter sistem mi olsun? Oylayacağımız budur. Sandığa giderken, elimizi vicdanımıza koyacağız, düşüneceğiz ve sandığa öyle gideceğiz. Bugün 18 Mart, Çanakkale şehitlerini anıyoruz. Hangi bedeller ödeyerek, biz bu cumhuriyeti kurduk Dumlupınar'ı, Anafartalar'ı unutacak mıyız? Tek adam yönetimi hiçbir zaman olmadı.

Erzurum Kongresi, tek adam yönetimi var mıydı? Hayır. Sivas Kongresi'nde tek adam mı vardı Hayır. Çok fazla insan vardı. Bir araya geldiler. Manda tartışmaları oldu. Türkiye'yi mandalar mı yönetsin yoksa? Türkiye kendi bayrağının altında özgürce bir devlet olarak kurulsun mu, diye. Ortak akıl budur. Manda reddedilmiştir. Biz, tarihimizi bilerek, verdiğimiz şehitlerin kanlarının ne kadar değerli olduğunu unutmadan sandığa gideceğiz. Oyumuzu öyle kullanacağız." 

"ALİ, VELİ MESELESİ DEĞİL; VATAN MESELESİ"

Türkiye'nin demokrasi için ağır bedeller ödediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bu; Ali, Veli meselesi değildir. Bu; A partisi, B partisi meselesi değildir. Bu; A kişisi, B kişisi meselesi değildir. Bu, bir memleket meselesidir. Bu; bayrak, vatan, demokrasi meselesidir. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Kimliklerimiz farklı olabilir. İnançlarımız farklı olabilir ama bir ortak paydamız var; vatanımız, demokrasimiz, bayrağımız, birlikte yaşama irademiz. Neden vazgeçiyoruz bundan Bize dayatıyorlar. Tek adam rejimini öneriyorlar. Her şeyi bir kişi bilecek, bir kişi karar verecek. Ortak akıldan vazgeçelim, tek aklın mahkumu olalım; diyorlar. Peki, o bir kişi hata yaparsa bedelini kim ödeyecek Bedelini halk ödeyecek" diye konuştu.

"23 NİSAN'DA TEK ADAM MI VARDI?"

Anayasa değişikliği referandumu üzerinden her bireyin tek tek sorumluluğu olduğunun altını çizen CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Her vatandaşın endişe taşıdığını biliyorum. Endişeli bir süreçten geçtiğimizi de biliyorum. Nasıl oldu da Türkiye, bu noktaya geldi 23 Nisan 1920'de Meclis'i kurarken, tek adam mı vardı? TBMM'ye Gazi Meclis, diyoruz. Bu Meclis, bütün vekilleriyle milli Kurtuluş Savaşı'nı yöneten Meclis. Bu Meclis, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sabaha kadar çalışıp, darbeyi püskürten Meclis.

Şimdi ne diyoruz 'Meclis'in yetkilerinin bir kısmını alacağım'. Kime vereceğim 'Bir adama vereceğim'. Neden? Bir Allah'ın kulu çıkıp, bana bunun akılcı gerekçesini açıklamak zorundadır. Ben bilmiyorum. 'Meclis çalışmıyor' diyorlarsa Meclis çalışıyor. Bütün yasama dönemlerinden çok daha fazla kanun bu yasama döneminde çıkmıştır. Rakamları alsınlar, baksınlar. Parlamento çalışıyor. Uyum olursa uyum içinde çalışılırsa kanunlar çıkıyor."

"ÖNCE İNKAR ETTİLER ŞİMDİ BAŞKAN DEMEYE BAŞLADILAR"

Akıl ve mantıkla sandığa gidilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Devletin yapısını ve işleyişini bir kişi belirleyecek; başkan. Başkan diyordum, itiraz ediyorlardı. Şimdi onlar da başkan demeye başladılar. Tek adam rejimi, diyordum. Önce inkar ettiler, sonra 'Evet, tek adam rejimi olacak' diyorlar. Biz o tartışmaları bir kenara bırakarak, aklımızla ve mantığımızla düşünerek, sandığa gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kolay kurulmadı. Bağımsızlığını kolay elde etmedi. Bir kişi hem başkan olacak hem başbakan olacak kaç yardımcısı olacak hiç belli değil, kaç bakan olacak hiç belli değil.

Arzu ederse en geç 24 saat içinde bütün valileri, kaymakamları, müftüleri, emniyet müdürlerini, büyükelçileri değiştirebilir. Bir kişiyi ikna ettiniz mi 24 saat içinde Türkiye Cumhuriyeti'ni ele geçiriyorsunuz Buna 'Evet' denir mi? Böyle saçmalık olur mu? Diyorlardı ki 'FETÖ terör örgütü 30-35 yılda devletin içinde sızdı, paralel devleti kurdu'. 30-35 yıla gerek yok. Bu modelde bir kişiyi ikna ettiniz mi, 24 saat içinde zaten ele geçiriyorsunuz."

Sayfa Yükleniyor...