'Mahalle' baz istasyonunu yendi

Zonguldak'ta, mahkemenin, komşuluk hukuku ve sağlık açısından zararlı olduğuna karar verdiği bir evin çatısındaki baz istasyonunun elektrik akımı kesilerek, çalışması durduruldu.

Anadolu Ajansı 23.07.2009 - 23:24

'Mahalle' baz istasyonunu yendi

2006 Aralık ayında Karaelmas Mahallesi'nde bir GSM firması tarafından bir evin çatısına baz istasyonu kurulması üzerine tepki gösteren vatandaşlar sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle önce eylem yaptı, ardından da baz istasyonu kaldırılması için dava açtı.

Mahkemenin, istasyonun hem komşuluk hukuku, hem de sağlık açısından zararlı olduğuna karar vermesinin ardından, karar Yargıtay tarafından onaylandı.

Kararın ardından dava avukatı Hikmet Yücel, Elektrik Dağıtım AŞ ekibi ile tesisin elektriğinin kesilerek, çalışmasının durdurulması için baz istasyonunun kurulduğu mahalleye geldi.

Yücel, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği kararın kendi taraflarından icraya konularak baz istasyonunun çalışmasının durdurulacağını söyledi.

Uzman olmadığından tesisin sökümünün daha sonra ilgili şirketin kendisinin yapabileceğini aktaran Yücel, ''Şirket bundan sonra herhangi bir şekilde çalıştırmaya kalkarsa suç işlemiş olacağından cezai müeyyideler uygulanacak. Bizim burada yaptığımız, istasyona gelen elektriği kesip çalışmasını engelleyerek, mahkemenin kararını uygulamak. Çünkü, mahkeme hem komşuluk hukuku hemde sağlık açısından istasyonun zararlı olduğuna ve bunun sökülerek kaldırılmasına karar verdi. Karar geçen hafta karar Yargıtay tarafından onaylandı, icra safhası başlatıldı. Mahalle halkının verdiği hukuki mücadelenin birinci ayağını tamamladık. Çatıda 2 ayrı istasyon daha bulunuyor. Onlarla ilgili görülen mahkemeden kaldırılması yönünde karar çıktı, temyiz aşaması var. Yargıtay aşamasından sonra sökümü yapılacak. Mahallelilerle toplanarak değerlendirme yapacağız, manevi açıdan zarar oluştuğundan dava açmayı düşünüyoruz'' dedi.

Mahalle sakinleri de istasyonun çalışmasının durdurulmasından memnun olduklarını belirterek, diğer 2 istasyonun da en kısa sürede kaldırılmasını istediklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...