Malki cinayeti sanığı Hollanda'da yakalandı

Bursa'da 16 yıl önce öldürülen işadamı Nesim Malki cinayetiyle ilgili aranan firari sanık Şükrü Elverdi Hollanda'da yakalandı.

Anadolu Ajansı 23.11.2011 - 16:42

Bursa'da 16 yıl önce işadamı Nesim Malki'nin öldürülmesiyle ilgili devam eden davanın kırmızı bültenle aranan firari sanığı Şükrü Elverdi Hollanda'da yakalandı.

Fransız vatandaşı olduğu için bugüne kadar yakalanamayan, Malki cinayetinin firari sanığı Elverdi'nin üç gün önce Hollanda'da gözaltına alınarak Türkiye'ye iade edildiği öğrenildi.

İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nce hakkındaki yakalama müzekkeresi vicahiye çevrilen Elverdi, Bursa E Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Elverdi, ''Uzun yıllar yurt dışındaydım. Avukatımla görüşemedim'' dedi.

Sanık avukatı Günal Şahin ise müvekkilinin cinayetten sonra tutuklandığını ve 3 yıl 9 ay cezaevinde yattığını belirterek şöyle devam etti:

''Daha sonra kararla birlikte mahkeme tarafından tahliye edildi. Sağlık problemleri sebebiyle yurt dışına gitti. Ancak, Yargıtay'ın bozma ilamından sonra hakkında tekrar tutuklama çıktı. Verilen cezalara göre, müvekkilimin 4616 Sayısı Yasa'dan faydalandırılması gerekir. Bu sebeple tutuksuz yargılanmasını talep ediyorum.''

Mahkeme heyeti, sanığın tahliye talebini reddederken eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu öne sürülen Erol Evcil, tetikçisi oldukları iddia edilen Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkında verilen ömür boyu hapis cezası kararı Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nce yeni TCK uyarınca bozulmuştu. Yargıtay, kararında, yerel mahkemenin kararının yeni TCK'ya göre yeniden değerlendirilmesi, ''tetikçi'' olarak hüküm giyen Burhanettin Türkeş'in ''azmettirici'' olarak yargılanmasını istemişti. Cinayet suçundan beraat eden Emin Menge ve Mücahit Çakal hakkındaki karar da Menge'nin ''cinayete yardım etme'', Çakal'ın ise ''cinayet'' suçundan yargılanması istenerek bozulmuştu.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin ilk bozma kararının ardından dava Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmüştü. Mahkeme, son olarak 7 Ocak 2008'de yapılan duruşmada ''tasarlayarak adam öldürme'' suçundan yeniden yargılanan iş adamı Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu sanıkların müebbet hapis, 1 sanığın ''adam öldürmeye yardım etme'' suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti. Evcil'in, ''yağma'' suçundan 10 yıl, Burhanettin Türkeş'in ''gasp'' suçundan ayrıca 11 yıl 4 ay 3'er gün hapis cezasına çarptırıldığı davada, müebbet hapis cezası alan tutuklu sanık Oğuz Işıklı dışındaki 4 sanık hakkında yakalama emri çıkarılması da kararlaştırılmış, ancak Yargıtay ikinci kararı da ''usulen'' bozmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...