Marmaray Topkapı Sarayı’nı çatlatıyor

Marmaray Projesi’nin tarihi yarımadadaki tünel açma çalışmaları, Topkapı Sarayı’nın ve Gülhane Parkı’ndaki müzelerin duvarlarında çatlaklara neden oldu.

Haberler 01.11.2010 - 12:12

Marmaray Topkapı Sarayı’nı çatlatıyor

Topkapı Sarayı ve Ayasofya Camii gibi tarihi yapıların yoğunlaştığı bölgede başlayan çalışmalar nedeniyle, Marmaray Projesi'nde en hassa döneme girildi. Buradaki çalışmaların tarihi yapılara zarar vermesinden endişe ediliyor.     

Radikal Gazetesi'nde yer alan bir haber bu endişelerin gerçekleştiğini gösteriyor. Habere göre saray kompleksinin altından geçen tünel kazısı nedeniyle Sur-u Sultani olarak bilinen ve sarayı çevreleyen surlarda büyük çatlaklar meydana geldi. Gülhane Parkı içerisinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde de, çok sayıda çatlak oluştu ve müze binası bu nedenle çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

Marmaray’ın tarihi surlara verdiği zarar Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da gündemine girdi. Geçen hafta müzeye gelerek çatlakları yerinde inceleyen Günay, Koruma Kurulu’nun acil toplanmasını istedi.

ESERLER TAŞINABİLİR
Yetkililerden bilgi alan Bakan Günay’ın gündeminde tarihi eserleri tahliye etmek ve müzeyi kapatmak var.Günay’ın olası çökme ve can kaybı ihtimalini göz önüne alarak bir an önce müzenin kapatılmasını istediği de söyleniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bir heyet müzede inceleme yaptı.

Çıkacak rapora göre ne yapılacağına karar verilecek. Marmaray projesini yürüten firmadan mühendisler de müzedeki çatlakları yakından inceliyor. Çatlaklara yerleştirilen çok sayıda monitör aracılığıyla çatlakların nasıl genişlediği saniye saniye izleniyor.

Marmaray çalışmalarının Topkapı Sarayı’nın ana bölümlerine ne derecede etki ettiği konusunda ise henüz bir veri yok. Bu ihitimalin yüksek olması yetkilileri endişelendiriyor. Tünel kazısının bir yönü tamamlandı, ikinci yönünün kazı çalışmalarına ise yeni başlandı. Bu nedenle hasarın artacağı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...