Mars robotu kumdan çıkamadı

NASA'nın Mars'ta kuma saplanan tekerlekli robotu Spirit, mühendislerin tüm çabalarına rağmen kurtulamıyor.

Anadolu Ajansı 01.12.2009 - 17:40

Amerikan uzay çalışmaları kuruluşu NASA, Spirit'i geçen nisanda kuma saplandığı "Truva" adı verilen kumul bölgeden 17 Kasım'da başlayan kurtarma çalışmalarının son aşamasında tekerleklerinden birinin aşırı yükten dolayı arızalanarak durduğunu açıkladı.

Spirit'i kumdan kurtarma çalışmalarının üçüncüsünün ikinci aşaması sırasında meydana gelen arıza sonucu robotun sağ arka tekerleğinin devre dışı kaldığı belirtildi. Robotun sol orta tekerleği de geçen mayısta arızalanarak durmuş, ancak daha sonra normal şekilde çalışmaya başlamıştı.

Mühendisler şimdi arızalanan tekerleğe bir rotor direnç ve yönlendirme testi yaparak sorunu çözmeye çalışacaklar. 2004'te ikizi Opportunity ile Kızıl Gezegen'e sadece 3 aylık görev için indirilmesine karşın hala faal olan Spirit'i kumdan kurtarma çalışmalarının yarın yeniden başlaması öngörülüyor.

Robot, geçen nisan ayında geri hareket ederken talk pudrası inceliğinde bir kuma saplanmış, tekerlekleri kurtulmaya çalıştıkça daha da derine saplanmıştı. Dünyada kurulan benzer ortamlarda yapılan denemeler sonucunda NASA, sonunda aracı bu bataktan çıkarmanın yolunu bulduğunu açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...