Mars’a aşçı aranıyor

ABD'nin Cornell ve Hawaii üniversitelerinden bilimadamları, Mars yolculuklarında astronotların yemeklerini deneyecek ve bunları lezzetlendirerek hazırlayacak gönüllüler arıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.02.2012 - 15:54

Mars’a aşçı aranıyor

Teknoloji sitelerinde yer alan habere göre, kendilerinden uzay yemekleri ile 120 gün yaşamaları ve yeni yemek tariflerinin yanı sıra pişirme usulleri geliştirmeleri beklenen gönüllülerin, sahte bir uzay kapsülünde uzay kıyafetleriyle kalarak gerçek astronotların hayatının nasıl olduğu deneyimini yaşamaları isteniyor.

Deneyde gönüllülerin yemeği hazırlamak için ne kadar süre harcadıkları, yemeğin tadının nasıl olduğu ve zaman içinde seçimlerinin nasıl değiştiği kaydedilecek. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) desteğindeki projeye, tüm dünyadan başvuru kabul ediliyor. Son başvuru tarihi 29 Şubat.

YEMEK SEÇMEME ÖZELLİĞİ ARANIYOR
Şimdiden çok sayıda başvurunun yapıldığı deneyde yarı finale kalan 30 kişi içinden seçme yapılacak. Katılımcılardan, yemek seçmeme ve geniş bir tat duygusuna sahip olma özelliğinin yanı sıra biyoloji, fizik, matematik ya da bilgisayar mühendisliği alanında en az iki yıl ön lisans sahibi olma şartı aranıyor. Araştırmanın başında bulunanlar, katılımcıların eğitim koşullarıyla ilgili istisna olabileceğini belirtiyorlar.

Gönüllülerin hazırlayacakları mönülerin besleyici ve yerçekimsiz ortamda yemesi kolay yemeklerden oluşmasının gerekliliğine işaret ediliyor. Uzayda iyi yemek yemenin önemli olduğunu, çünkü astronotların vücutlarının çok fazla basınç altında bulunduğuna dikkati çeken uzmanlar, enerjilerini muhafaza etmeleri ve evlerinden uzaktayken morallerini yüksek tutabilmeleri için çok çeşitli yemekler yemelerinin önemli olduğunu belirtiyorlar.

Sayfa Yükleniyor...