Meclis'e yürüyenlere polis biber gaz sıktı

Meclis'te görüşülen Torba Yasa'yı protesto etmek için Ankara'da toplanan çalışanlar Meclis'e yürüyüşe geçti. Polis göstericilere müdahale biber gazıyla müdahale etti.

03.02.2011 - 09:48

Meclis'e yürüyenlere polis biber gaz sıktı

DİSK, KESK, TMOOB ve TTB üyeleri tasarıyı protesto etmek için çeşitli illerden Ankara'ya gelen eylemcilerle birlikte Kurtuluş Parkı'nda toplandı.


Eylemi organize eden sendika ve meslek odalarının yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu da toplanma alanında yerini aldı.

Ziya Gökalp Caddesi'nden Meclis'e doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüşe geçen grubu polis, barikat kurarak göstericileri durdurdu ve dağılmaları uyarısında bulundu. Aralarında CHP milletvekillerinin de bulunduğu bazı kişiler polisle görüşerek, barikatın kaldırılmasını istedi. Güvenlik güçleri bu talebi reddederek, yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirdi.

Grubun polis barikatını aşmakta ısrar etmesi üzerine polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı.

Polis eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken atılan gazdan eyleme destek veren milletvekilleri ile çok sayıda göstericinin yanı sıra çevredeki vatandaşlar da etkilendi.

Bu sırada bazı göstericiler de polise yumurta, taş, sopa ve şişe attı.

POLİS GAZ BOMBASI KULLANDI
Polisin biber gazı ve gaz bombasıyla müdahalesi sonrasında göstericilerden bazıları yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı. Bazı göstericiler de Ziya Gökalp Caddesi'ndeki iş yerlerine sığındı.

Göstericilerden bazıları kaldırım taşlarını kırarak polise atarken, güvenlik güçleri de göstericilere tazyikli su, gaz bombası ve biber gazıyla müdahaleye devam etti.

Polisten kaçan bir gösterici ise Ankaray istasyonunun merdivenlerinden yuvarlanarak, yaralandı.

Bu sırada suyu biten panzerlere itfaiye tarafından su takviyesi yapıldı.

Daha sonra Cebeci yönüne giden göstericiler küçük gruplar halinde ara sokaklara dağıldı. Ara sokaklarda da yer yer polisle çatışan göstericiler bir askeri minibüse taş atarak zarar verdi.

Zaman zaman bulundukları caddeleri trafiğe kapatan küçük gruplar, daha sonra dağıldı.

Hükümet ve polis aleyhine slogan atan göstericiler, kolej istikametine çekildiler.

Polis ve eylemciler arasındaki kovalamaca 1.5 saat boyunca devam etti.

İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURACAKLARDI
Sendika ve sivil toplum örgütleri, Torba Yasa Tasarısı'nı Meclis önünde insan zinciri oluşturarak protesto etmek istiyordu.

Ankara Valiliği eyleme izin verilmeyeceğini duyurmuştu.

Sendika ve sivil toplum örgütleri torba yasayla getirilen düzenlemelerin çalışanların haklarını geriye götürdüğünü savunuyorlar.

Eyleme Türk-İş ve Hak-İş gibi konfederasyonlar katılmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...