TBMM, Prof. Dr. Ömer Tuğrul İnançer'in "İnkilap köpekleştirme demektir" sözleri için soruşturma başlattı. Soruşturma talimatını Meclis Başkanı Cemil Çiçek verdi.

Prof. Dr. Ömer Tuğrul İnançer, Meclis personeline yönelik bir konferansta "İnkilap mı? İnkilap ne demek biliyor musunuz? Köpekleştirme demektir" ifadelerini kullanmıştı.

Resmi ziyaret için gittiği Umman'da konuyu değerlendiren TBMM Başkanı Çiçek, "Genel sekreteri aradım. Konuyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıyoruz. Ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Çiçek, "Türkiye'nin kazanımlarını kimsenin yok farz etmeye hakkı yoktur" diye konuştu.

İnsanların bir kısım fikirleri ve düşünceleri olabileceğini belirten Çiçek, ancak bunların gelişigüzel Meclis çatısı altında söylenmesini de şahsen doğru bulmadığını ifade etti.

Öte yandan, Tuğrul İnançer'e muhalefetten de tepki var.

“Konferans veren isminin başında profesör olan şahıs. Atatürk devrimlerine hakaret eden bir şahsı Meclis'e getirmek kabul edilemez" diyen Hamzaçebi, şöyle konuştu:
"Bu ismin savunduğu fikirler tıpkı eğitim şurasında alınan kararlar gibidir. Tesadüf değildir, anlayış budur. Kadınları ikinci sınıf gören bir anlayıştır bu. Kadıköy vapurundaki kadınlardan rahatsız olan bir anlayıştır bu. Bu anlayışın birisi Cumhurbaşkanlığı diğeri Başbakanlık koltuğunda oturuyor, öbürü de TBMM'de personele konferans veriyor."

Meclis Başkanı Çiçek'in soruşturma açmasını olumlu bulduklarını belirten Hamzaçebi, konuyu takip edeceklerini de vurguladı.

CHP’nin üç grup başkanvekili, Meclis Başkanlığı'na bir yazı göndererek, konferansta sarf edilen sözleri kınadı.