Mehmet Ayvalıtaş davası ertelendi

Gezi Parkı eylemleri sırasında otomobil çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi, yeni bilirkişi raporu talep etti. Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. “Suçumuz insan olmak” diyen Mehmet Ayvalıtaş’ın babası, “Maalesef adalet yok” ifadelerini kullandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.05.2016 - 13:13 | Son Güncelleme : 25.05.2016 - 13:18

Mehmet Ayvalıtaş davası ertelendi

İstanbul'daki Gezi Parkı eylemlerinde otomobil çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüyle ilgili davanın görülmesine devam edildi.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmayı HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Oğuz Çelik, sanıkların kaza sırasında dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranıp davranmadığının belirlenmesi amacıyla Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesinden istenen bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını tutanağa geçirdi.

Müşteki avukatlarından Sevgi Evren, bilirkişi raporuna katılmadıklarını belirterek, yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep etti.

Diğer müşteki avukatı Ayla Öztabak da, bilirkişi raporunu kabul etmediklerini belirterek, "Bir bilirkişi raporu incelendiğinde olayın oluş şeklinin insanların gözünde canlanması gerekir. Halbuki Adli Tıp Kurumu’nun raporunu incelediğimizde olayın oluş şeklinin yanlış izah edildiğini görmekteyiz" dedi.

Sanık Görkem Demirbaş'ın avukatı Yalçın Tura da bilirkişi raporuna beyanda bulunmak için süre talep ederek, "Raporun yenilenmesine gerek olmadığını düşünüyoruz. Olay yeri görüntüleri incelendiğinde otoyola çıkıldıktan 4 saniye sonra kaza olduğu görülmektedir. Bir önlem alınması mümkün değildir" diye konuştu.

“YÜRÜYEREK EN AZ 15 DAKİKA SÜRER”

Bu sırada söz alan kazada yaralanan Seyit Kartal'ın babası Mustafa Kartal, sanık avukatının beyanlarının gerçeği yansıtmadığını savunarak, "Benim bulunduğum yerden sizin bulunduğunuz kürsüye gelmek dahi 4 saniyeden uzun sürer. Dolayısıyla otoyola çıkmak bu kadar kısa sürede mümkün değildir. Yürüyerek 15 dakikadan aşağı sürmez" dedi.

AYVALITAŞ’IN BABASI: SUÇUMUZ İNSAN OLMAK

Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş da "Evlat acısını çektim, onun peşinden eşini kaybeden bir insanım. Cennetten cehenneme düşen bir insanım. Suçumuz insan olmak. Orada halk yürürken üzerine sürülen araba, oğlumu öldürmüştür. Ben önce Allah'a sonra adalete güveniyorum" ifadelerini kullandı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, taraf avukatlarına bilirkişi raporuna karşı itirazlarını gerekçelerini de belirtmek suretiyle yazılı olarak bildirmeleri için 30 gün süre verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

PAYLAN: ADALETSİZLİKTEN BESLENİYORLAR

Duruşma sonrası adliye dışında açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Mehmet Ayvalıtaş'ın 3 yıl önce yaşamını yitirdiğini belirterek, "Onu aramızdan alan karanlık, muhalif gördüğü herkesi ezmeye çalışan karanlıktır. Her gün Mehmet Ayvalıtaş gibi gençlerimiz toprağa düşüyor. Oysa Mehmet Ayvalıtaş'la ilgili alabileceğimiz bir adalet belki barış için bir emsal olabilirdi. Ancak onlar adaletsizlikten besleniyorlar. Mehmet Ayvalıtaş yoldaşımızın adaleti için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

“MAALESEF ADALET YOK”

Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş da bilirkişi raporunu kabul etmediğini belirterek, "Adaletin bu kadar da ayaklar altında olduğu, adaletin hiç kalmadığını görüyoruz. Gezi olaylarında binler kapıya döküldü. Ölen benim oğlum ama onların da olabilirdi. Ama adalet yok maalesef" dedi.

Açıklamaya, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ile annesi Gülsüm Elvan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Sanık Görkem Demirbaş ile sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş'ın kullandıkları araçların fren yapmalarına rağmen çarpıştığı belirtilen iddianamede, kazada 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş'ın aracın altında kalarak yaşamını yitirdiği, Seyit Kartal'ın ise yaralandığı anlatılıyor.

İddianamede, Demirbaş ile Aktaş hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçundan üçer yıldan onbeşer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...