Meke Gölü hayata döndü

Geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle ikiye ayrılan ve üzerinde adacıklar oluşan dünyanın 'nazar boncuğu' Meke Gölü'nde son yağışlarla birlikte su seviyesi yükseldi.

16.05.2009 - 13:17

Meke Gölü hayata döndü

Kuraklık ve vahşi sulamaya bağlı olarak yer altı sularının azalması nedeniyle, içinde adacıklar oluşan Konya'nın Karapınar ilçesindeki Meke Gölü'nde son yağışlar yüzleri güldürdü.

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla oluşan kraterin zamanla suyla dolarak göle dönüşmesiyle oluşan Meke Gölü'nün görünümü nedeniyle dünyanın 'nazar boncuğu' olarak nitelendirildiğini söyledi.

Mugayıtoğlu, ancak son yıllarda kuraklık, vahşi sulama ve yer altı sularının azalması sonucu gölde adacıklar oluştuğunu hatırlattı.

Kuruma noktasına gelen ve iki parçaya ayrılan Meke Gölü'nde son yağışlarla birlikte sevindirici bir gelişmenin yaşandığını ve su seviyesinin yeniden yükseldiğini ifade eden Mugayıtoğlu, "Yağışlar Meke Gölü'nü yeniden hayata döndürdü. Su seviyesinin düşmesi nedeniyle güzelliğini kaybeden gölde kokular meydana gelmiş ve 2 parçaya ayrılmıştı. Ancak 2009 yılındaki yağışların  bolluğu göldeki olumsuzlukları ortadan kaldırdı, su seviyesinde gözle görülür bir yükselme sağladı" dedi.
        
Son 5 yılda yaşanan kuraklık nedeniyle gölden kaçan kuşların bir kısmı son yağışlarla birlikte yeniden yuvalarına döndü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...