Mersin Valisi carettalarla sabahladı

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta caretta deniz kaplumbağları yumurtlama mevsimine girdi. Mersin Valisi Hüseyin Aksoy da, koruma çalışmalarını yerinde denetledi, carettaları kendi objektifiyle fotoğrafladı.

NTV Haber 20.06.2009 - 00:29

Mersin Valisi carettalarla sabahladı

Mersin’de nesli tehlike altında bulunan caretta caretta kaplumbağalarının korunması ile Mersin Valisi Hüseyin Aksoy yakından ilgileniyor.

4 üreme bölgesi bulunan carettaların yumurtlama dönemi olması nedeniyle koruma çalışmalarına ağırlık verilirken, Vali Aksoy da Erdemli’nin Alata sahillerinde çalışmaları yerinde denetledi.

Gece geç saatlerde Alata sahiline İl çevre Müdür vekili Zübeyir Güvel ve beraberinde oğlu Mehmet Aksoy ile kumsala gelen Vali Aksoy, bu yıl carettaların bıraktığı yumurta sayısında artış yaşandığının tespit ettiklerini söyledi.

Aksoy, Mersin sahillerinin temizliği nedeniyle carettaların Kazanlı, Göksu, Alata ve Anamur kıyılarına yumurtalarını bıraktığını söyledi.

Bu yıl 300'e yakın yuvanın tespiti yapıldığını ifade eden Aksoy, "Temel amacımız bu türlerin korunması ve önümüzdeki süreçte daha iyi gelişebilmelerine fırsat tanımak. Sivil toplum kuruluşları, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve yerel yönetimlerimizle birlikte bu alanda başlatmış olduğumuz çalışmaları sürdürüyoruz. Bu yuva ve yumurtaların korunması, bunun yanında izlenmesi bakımından turizmde ayrı bir çeşitlilik ortaya koyuyor. Doğayla baş başa kalma isteği turizmde artı bir değer kazandıracaktır” dedi.

Vali Aksoy... Vali Aksoy...

Anamur’daki bir sivil toplum kuruluşu tarafından Çukurova Kalkınma Ajansına sunulan Carettalar ile ilgili bir projenin kabul edildiğini belirten Aksoy, bu proje ile caretta carettaların sayılıp, onların korunması ve yeniden denize bırakılmasının sağlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...