Mersin'de casusluk örgütü çökertildi

IŞİD adlı örgütün, Türkiye ve Suriye'deki faaliyetlerine ilişkin bilgi toplayan ve yabancı istihbarat servislerine satan casusluk örgütü çökertildi. MİT ve Emniyet işbirliğiyle Mersin'de düzenlenen operasyon'da örgütün Türkiye aleyhine kullanılabilecek bilgi arayışında olduğu belirlendi.

NTV Haber 15.09.2015 - 02:58

Mersin'de casusluk örgütü çökertildi

IŞİD'le ilgili bilgileri istihbarat servislerine satan Suriyeli casusluk şebekesi, MİT ve Emniyet işbirliğiyle çökertildi. IŞİD’in Türkiye sınırına yakın yerlerdeki faaliyetleri, Suriye’de Türkmen bölgelerinin bulunduğu cepheler ve değişik muhalif gruplar hakkında bilgi toplayan “casusluk” şebekesine yönelik mersin'de operasyon düzenlendi.

Örgütün lideri olduğu tespit edilen 24 yaşındaki Suriyeli Menedi Al Said ve 6 kişi, gözaltına alındı.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Alsaid’i takibe alan istihbarat birimleri, bu kişinin özellikle Suriye’de topladığı bilgileri yabancı ülke istihbaratlarına servis ettiğini tespit etti. Casusluk örgütünün, bazı batı ülkeleri, Türkiye’ye komşu bazı ülkeler ve bazı körfez ülkelerinin istihbarat servisleriyle para alışverişi de saptandı. Ayrıca, şebekenin Türkiye aleyhinde kullanılabilecek bilgi arayışında olduğu belirlendi. Bunun üzerine harekete geçen emniyet birimleri, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın izniyle önceden belirlenen adreslere baskın yaptı. Operasyonda, örgütün gizli basın bürosu da ortaya çıkarıldı.

Örgüt lideri Menedi Alsaid ve 6 örgüt üyesi, Irak’a giderek temaslarda bulunmak, yabancı istihbaratçılarla görüşmek ve bu görüşmeler sırasında para alma suçlamasıyla hakim karşısına çıkarıldı. Denetimli serbestlik kararı ile Adana’daki bekleme merkezine gönderilen Alsaid'in sınır dışı edileceği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...