İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, inşaat halindeki metro tünelinin çıkışındaki hava tankında sıkışma yaşanması sonucu patlama olduğunu, 2 kişinin öldüğünü, 4 kişinin de yaralandığını söyledi.

Kocaoğlu, patlamanın yaşandığı bölgede gazetecilere açıklama yaptı. Olayın, metro tünelinin çıkışındaki hava tankında sıkışma meydana gelmesi sonucu yaşandığını, olayda 2 kişinin öldüğünü, 4 kişinin yaralandığını ifade etti. Ölenlerin ailelerine sabır, yaralılara şifa dileyen Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:

''Hava kompresör tankında patlama olması sonucu iş kazası meydana geldi. Yüklenici firmanın iki elemanı öldü, 4 yaralı var. Yaralılar inşallah kurtulurlar. Kimse iş kazası olmasını istemez. Hepimizin bildiği gibi iş kazaları fabrikalarda, iş yerlerinde olabiliyor. Maalesef önleyemiyorsunuz. Metro tüneline hava kompresör tankının dışarıdan hava vermesi gerekiyor. İçeride oksijen olması gerekiyor. Bu kompresör de o işi yapıyor. Patlama nedeni teknik olarak inceleniyor. Çıkacak teknik rapordan sonra neden belli olacak. Metro tünelinde hiç göçük yok. Olay yok. Vatandaşların binalarında zarar, camlarında kırılma var, bunlar telafi edilir.''

Bir gazetecinin, inşaatta kaynak yapılırken patlama olduğu yönündeki iddiayı sorması üzerine Kocaoğlu, ''Henüz bana böyle bir bilgi gelmedi. Patlamanın kesin nedeni teknik rapordan sonra ortaya çıkacak'' dedi.

Olay yerindeki vatandaşlarla da görüşen Kocaoğlu, sakin olmalarını istedi. Kocaoğlu olayla ilgili vatandaşların da sorularını cevaplandırdı.

Asayişten Sorumlu Emniyet müdür Yardımcısı Ali Yıldırım, ölen ve yarlananların kimlikleriyle ilgili gazetecilere bilgi verdi. Yıldırım, patlamada Raşit Topal (40) ile Ahmet Ertekin'in (29) olay yerinde öldüğünü, işçiler Erkan Asal (23), Hakan Topal (25), Ökkeş Yıldız (24), Fatih Demirer (53) yaralandığını bildirdi. Yıldırım, yaralılardan Topal ile Yıldız'ın Atatürk Eğitim ve Araştırma, Demirer ile Asal'ın Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldığını kaydetti.