MHP’den ‘Devlet Zirvesi’ çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ülkede son yaşananların ardından Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı'nın da katılımıyla ''Devlet Zirvesi'' düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 23.02.2010 - 13:53

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 yılı aşkın süredir, tek başına iktidar gücünü israf eden, huzur, refah ve kalkınma bekleyen milletin bekasına musallat olan bir yönetim çaresizliği ile yüz yüze olduğunu ileri sürdü.

''AKP zihniyetinin serseri bir mayın gibi devlet ve toplum hayatımızda yapmakta olduğu tahribat her geçen gün ağırlaşmaktadır'' diyen Bahçeli, Türk milletinin her alanda çözümsüzlüğün içine itildiğini, AK Parti iktidarının maddi ve manevi tahribatından etkilenmeyen, hasar görmeyen hiçbir kurum, değer ve kimsenin kalmadığını öne sürdü.

Adalet, emniyet, ordu, üniversite gibi temel kurumların birbirine düşürüldüğünü, bu kurumların kendi iç bünyelerinde keskin ayrılıklar ve tartışmalar yaşandığını ifade eden Bahçeli, ''Devam eden hukuki süreçler bile kutuplaşmanın malzemesi haline getirilmiş, müesseseler arasındaki uyumsuzluk meydan okumaya kadar dönüşmüştür. Türkiye tıpkı bir savaştan, çıkmış yorgun, bezgin ve çıkış arayan bir yenilmiş devletin sancılarını, arayışlarını ve bunalımını yaşamaktadır'' diye konuştu.

Kurumlar arasındaki yapısal sorunların bugünün meselesi olmadığına da dikkati çeken Bahçeli, ''Ne var ki bugün karşımıza tam yıkım olarak çıkmış olmasının nedeni, bu sorunları tedavi etmek yerine kangrene dönüştüren, dünde kalmış kinlerini bugüne taşıyan intikamcı bir Hükümetin varlığından kaynaklanmaktadır'' iddiasında bulundu.

''Sorun devletin bekasını etkileyecek, rejimin güvenliğin zedeleyecek boyuttadır. Bu itibarla devleti teşekkül ettiren Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, yüksek yargı organlarının başkanları, Genelkurmay Başkanı ile gerek görülecek diğer yöneticilerin katılımıyla 'Devlet Zirvesi' düzenlemelidir''diyen Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu toplantı sonucunda toplumun ihtiyacı olan huzur ve güvenin tesis edileceğine dair sağlam güvenceleri içerecek bir mutabakatla 'irade beyanı' kamu oyuna açıklanmalıdır. Önerdiğimiz bütün çözüm yolları ve yöntemleri, yalnızca aktüel gündem üzerinde kalmamalı, yolsuzluklar, suistimaller, kayırmalar, ahlaki çözülmeler gibi alanlarında tahkikatını kapsayacak şekilde topyekun bir uzlaşma zemini tesis edilmelidir.”

TBMM'nin açık olduğunu ve yasama organının çalıştığını vurgulayan Bahçeli, ''Adalet sistemi faaldir ve görevinin başındadır. Türk Silahlı Kuvvetleri yine terörle mücadele ve savunma görevinin şuurundadır. Hükümet yanlışlarına rağmen işbaşındadır. Bu yapının yaşadığı ağır sorunları aşmak, yıkmadan onarmak, kırmadan tamir etmek iyi niyetli, sağduyulu çabaları gerektirmektedir. Bu konuda en büyük görev siyasete düşmektedir'' diye konuştu.

STATÜKOCU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Gelişmeler netleştikten sonra partileri tarafından açıklama yapıldığını, bu açıklamanın ardından AK Parti tarafından karşı açıklama yapıldığını hatırlatan Bahçeli, bu açıklamada MHP'ye yönelik ''statükocu'' iddiasında bulunulduğunu belirtti.

''Bizim ne bozulmuş bir sistemin devamından yana durmak gibi bir niyetimiz vardır ne de sözde milletten yana görünmek için devletin temelini dinamitlemek gibi bir alçalmanın tarafı olmak gibi bir hevesimiz bulunmaktadır'' diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

''Statükocu olmak, şehide sahip çıkmaksa, gaziye hürmet etmekse, 'bayrağım, vatanım, yurdum, milletim, ecdadım' demekse, biz statükocu olmayı sürdüreceğiz. Statükoyu değiştirmek, PKK ile kucaklaşmak, Peşmergeyle kaynaşmak, teröriste af çıkarmak ise biz statükocu olmayı sürdüreceğiz. Statükocu olmak, yurdumun her yöresini sahiplenmekse, köke, kökene, mezhebe bakmaksızın hepsini 'milletim' diyerek bağrımıza basmaksa, statükocu olmayı inadına sürdüreceğiz.

AYDINLIK TÜRKİYE PARTİSİ'NE ÇAĞRI
Kucaklaşmak için fırsat arayan bütün vatandaşları, köken, mezhep, yöre gözetmeksizin üç hilalin etrafında buluşmaya davet eden Bahçeli, ''Kaybedilecek zamanımız yoktur. Tereddütle geçirilecek vaktimiz yoktur. Birliğimizi tehlikede görenler, dirliğimize tehdit görenler, saflarını sıklaştırmak, güçleri birleştirmek zorundadır. Bizlere yol arkadaşlığı yapacak bütün vatanseverleri, nerede doğmuş bulunursa bulunsun ve anasının dili ne olursa olsun, Milliyetçi Hareketin bayrağı ve ilkeleri altında toplanmaya çağırıyorum'' diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, çağrısı kapsamında ilk adımı kendisinin atacağını belirterek, Aydınlık Türkiye Partisine bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

''Baba ocağından ayrı düşmüş dava arkadaşlarımı partimde görmekten mutlu olacağımı belirteceğim'' diyen Bahçeli, MHP'nin buluşma ve kucaklaşmanın merkezi haline geleceğini savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...