MİT teklifi yasalaştı

MİT teklifi Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin ardından kabul edilerek yasalaştı. Yasa, önemli yetkiler verdiği MİT'e Meclis denetimi de getiriyor.

17.04.2014 - 19:29

MİT teklifi yasalaştı

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın 30 yıllık kanununda değişiklikler öneren düzenleme, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Görüşmeler sırasında iktidar milletvekilleri ile teklifin anayasaya aykırı olduğunu savunan muhalefet milletvekilleri arasında yoğun tartışmalar yaşandı.

15 maddelik yasa, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yapısında köklü değişiklikler içeriyor.

MİT'e ilk kez Meclis denetimi getiren yasayla, Türkiye'de faaliyet gösteren istihbarat örgütlerinin denetlenmesi için bir komisyon kurulacak.

Sadece MİT değil, jandarma istihbaratı, emniyet istihbaratı ve mali suçları inceleyen MASAK da Meclis'te kurulacak bu komisyonla denetlenecek.

GİZLİ TOPLANTI
17 üyeden oluşacak komisyonda, partilerin oy oranına göre iktidar ve muhalefet milletvekilleri yer alacak. Bu komisyonda yapılacak toplantılar ise basına kapalı olacak.

YURTDIŞI OPERASYON YETKİSİ
MİT, yasanın Köşk tarafından onaylanmasının ardından yurtdışında operasyon yapma yetkisine de kavuşacak.

Teklifteki MİT Bakanlar Kurulu'nun verdiği "her türlü görevi yapar" ifadesi ise "verilen görevleri yapar" şeklinde değiştirildi.

İMRALI GÖRÜŞMELERİNE YASAL GÜVENCE
MİT; her türlü yerli yabancı, kurum, kuruluş, örgüt, oluşum, kişi veya kişilerle doğrudan ilişki kurabilecek hatta uygun koordinasyon yöntemlerini de uygulayabilecek.

Böylece basın mensuplarının İmralı ile görüşebilmesi de yasal güvence altına alınmış olacak.

SORUŞTURMA İZNİ BAŞBAKAN'DAN
MİT Müsteşarı hakkında soruşturma iznini Başbakan verecek. Yeni yasayla bu karara itiraz Cumhurbaşkanı'na yapılacak. Soruşturma için bir komisyon oluşturulacak. Yargılama yeri de yargıtay olacak.

MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini herhangi bir yolla ifşa edenler, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Ayrıca, MİT'te görev alan veya alacak kişiler yalan makinası testinden geçirilebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...