Mobil internet 2014'te şampiyon

Microsoft'un araştırmasına göre akıllı telefonlarla internet üzerinden televizyon izlemek oldukça popüler.

29.03.2011 - 10:19

Mobil internet 2014'te şampiyon

Microsoft’un araştırmasına göre dünyada 4 milyar cep telefonu var ve bunların 1 milyarı akıllı telefon. İnternet kullanımında bu cihazların hakimiyeti ele geçirmesi de yakın görünüyor.

Rapora göre mobil internet kullanımı, 2014 yılında desktop ve laptop internet kullanımını geçecek. Mobil internet kullanıcılarının yüzde 86’sı cihazlarından televizyon izliyor. En çok kullanılan uygulamalarda yüzde 61 ile oyunlar birinci sırada. Onu yüzde 55 ile hava, yüzde 50 ile yol durumu takip ediyor. Yüzde 49 sosyal medyayı kullanırken, müzik yüzde 42, haberler yüzde 36 ve videolar yüzde 21 oranla kullanılıyor.

Yeni medya aleminde göze çarpan gelişmelerden bazıları şöyle:

- Google, Android 3.0 sürümü işletim sisteminin çıkışını erteledi. Tabletler için optimize edilen Honeycomb kod adlı işletim sisteminin akıllı telefonlara adaptasyonunda sorunlar olduğu belirtildi. Sistemin tabletlerle birlikte çıkışındaysa bir sorun görünmüyor. Bununla beraber Android 3.0 içinde gelecek Google Music önümüzdeki haftalarda yayınlanacak. Testleri başlanan iTunes rakibi Google Music, Android Honeycomb 3.0 ile beraber gelecek.

- Netflix 100 milyon dolara Miramax ile anlaştı. Netflix bu anlaşma doğrultusunda Miramax’ın 700 filmini sisteminde gösterebilecek. Miramax 1993 yılında Disney tarafından 60 milyon dolara alınmış, 2010 yılında da Filmyard Holdings’e 660 milyon dolara satılmıştı.

- Google, “Think Quarterly” isimli bir online dergi çıkardı. 68 sayfalık dergiye internet sitesinden ulaşılabiliyor.

- CNBC, Android tabletler için uygulamasını çıkartıyor. Android Honeycomb işletim sisteminde çalışacak uygulama Motorola Xoom tabletlerinin Nisan ayındaki lansmanında kurulu olacak gelecek.

- Air New Zealand, Richard Simmons ile uçuş öncesi güvenlik önlemleri videosu hazırladı. Benzer bir videoyu bir yıl önce Pegasus Havayolları tarafından hazırlanmıştı. Orjinali de 2009 yılında Thomson Airways tarafından yapılmıştı.

- 2012 Olimpiyatlarına hazırlanan Londra’da tüm yeraltında Wi-Fi olacak. 2010 yılınının Kasım ayında test amaçlı yeraltında Wi-Fi sistemleri denelinen Londra’da 2012’ye kadar tüm metrolarında internete erişim olacak.

- Point-Topic’in araştırmasına göre Broadband TV kullanıcı sayısı 523 milyon kişiye ulaştı. Türkiye’de Tivibu, İngiltere’de BBC iPlayer, A.B.D.’de Hulu, Avustralya’da Australia Live TV gibi internetten televizyon izlemeye yardımcı olan programlarla televizyon izleyen kullanıcı sayısı bir yılda 53 milyon kişi yükselerek 523 milyon kişiye ulaştı.

- 18 milyon WordPress sitesi artık iPad formatında ulaşılabiliyor. Onswipe firmasının çıkardığı WordPress eklentisiyle bundan böyle tüm WordPress siteleri iPad için optimize olabilecek.

- Gilt, ev dekorasyon sitesi Decorati’yi satın aldı. Gilt grubu artık iç mimarı tasarımcılarının ürünlerini de satacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...