MSB'den, Rus askeri heyetiyle görüşmelere ilişkin açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB), Rus askeri heyetiyle görüşmelere ilişkin yapılan açıklamada, bugün itibarıyla tamamlanacak görüşmelerin olumlu ve yapıcı bir havada geçtiği belirtildi.

Anadolu Ajansı 13.03.2020 - 13:02

milli savunma bakanlığı abd idlib operasyon271019.jpg

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halka İlişkiler Şube Müdürü Yarbay Nadide Şebnem Aktop, Rus askeri heyetiyle gerçekleştirilen görüşmelerin bugün tamamlanacağını, görüşmelerin olumlu ve yapıcı havada geçtiğini söyledi.

MSB tarafından düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Yarbay Aktop, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kutsal vatan topraklarının güvenlik ve bütünlüğü ile 83 milyon vatandaşın huzur ve güvenliğini hedef alan her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içi ve sınır ötesinde, hava sahasında ve 462 bin kilometrekarelik mavi vatanda uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatleri büyük bir azim ve kararlılıkla korumaya devam ettiğini belirtti.

Aktop, İdlib'de rejimin sivil ve masumları hedef alan saldırıları nedeniyle büyük bir insanlık dramı yaşandığına, Mayıs 2019'dan bugüne kadar 1 milyondan fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına, 280 binden fazla kişinin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat alanlarına göç ettiğine dikkati çekti.

BM Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan "meşru müdafaa hakkı" ile Adana, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde İdlib'de kalıcı ateşkesi tesis ederek akan kanı durdurmak, bölgede yaşanan insanlık dramını sona erdirerek göçü önlemek, vatandaşların, Türkiye sınırları ve bölgedeki birliklerin güvenliğini sağlamak amacıyla faaliyetlerin devam ettiğini dile getiren Aktop, 5 Mart'ta Moskova'da imzalanan mutabakatla, Astana ve Soçi mutabakatlarında belirtilen hususlar saklı kalarak, temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetlerin 6 Mart saat 00.01'den itibaren durdurulduğunu anımsattı.

RUS ASKERİ HEYETİ İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER

Yarbay Aktop, Rusya'da varılan mutabakatla Türkiye sınırlarının rejim ve terör saldırılarına karşı daha korunaklı hale getirildiğini, bölgede istikrar ve normalleşmeye zemin hazırlanarak masum sivillerin korunması için önemli bir adım atıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mutabakat kapsamında Rusya Federasyonu askeri heyeti 10 Mart'ta Ankara'ya gelmiş, yapılan görüşmelerde M4 kara yolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde tesis edilecek güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller ile 15 Mart'ta başlaması planlanan Türk-Rus ortak devriyelerinin esasları ele alınmıştır. Bugün itibarıyla tamamlanacak görüşmeler olumlu ve yapıcı bir havada geçmiştir."

İdlib'de akan kanın durdurulması, bölgede barış, huzur ve istikrarın tesisi, yüzde 81'ini kadın ve çocukların oluşturduğu 1 milyondan fazla masum insanın güvenli ve gönüllü şekilde evlerine dönüşü için uygun ortamın sağlanması amacıyla gayret gösterildiğinin altını çizen Yarbay Aktop, mutabakatta yer alan hususların uygulanmasına TSK tarafından azami hassasiyet gösterildiğini ve sahada buna göre hareket edildiğini söyledi.

"3 BİNDEN FAZLA VATANDAŞIMIZ, GÖNÜLLÜ ASKERLİK HİZMETİ TALEBİNDE BULUNMUŞTUR"

Yarbay Aktop, "İcra edilen operasyonlarda büyük bir azim ve kararlılıkla mücadele eden kahraman Mehmetçiğin en büyük motivasyon kaynağı şüphesiz asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasıdır. Bahar Kalkanı Harekatı ile 3 binden fazla vatandaşımız, askerlik şubelerine başvurarak gönüllü askerlik hizmeti talebinde bulunmuştur. Vatandaşlarımızın müracaatları her türlü takdire şayandır. Her şart ve durumda daima Mehmetçiğin yanında olan aziz milletimize bu vesileyle bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz" şeklinde konuştu.

BARIŞ PINARI HAREKATI BÖLGESİ

Yarbay Nadide Şebnem Aktop, Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki faaliyetlere ilişkin, şu bilgileri paylaştı:

"Toplam 605 meskun mahal teröristlerden arındırılmış, 4 bin 219 kilometrekarelik alanda kontrol sağlanmıştır. Son bir ay içinde, yaklaşık 50 taciz ve saldırı gerçekleşmiş, bu saldırılara meşru müdafaa kapsamında misliyle karşılık verilmiştir.

Yapılan saldırı ve ihlallerin büyük bölümü harekat alanımızın doğu ve batı sınırından; havan, top ve çok namlulu roketatar gibi silahlarla uzak mesafeden gerçekleştirilmiştir. Barış Pınarı bölgesi güneyinden son bir hafta içinde sızma girişiminde bulunan 40 PKK/YPG'li terörist tespit edilmiş, toplamda son bir ay içinde 155 terörist etkisiz hale getirilmiştir."

Rusya Federasyonu ile Soçi mutabakatı kapsamında ortak devriyelere devam edildiğini belirten Aktop, "En son 12 Mart tarihinde olmak üzere bugüne kadar toplam 34 devriye icra edilmiştir." dedi.

Aktop, Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki arama tarama faaliyetlerinde terör örgütü PKK/YPG tarafından, sivilleri hedef alacak şekilde uzaktan kumandalı hazırlanan 20 kilo el yapımı patlayıcı (EYP), yangın söndürme tüpüne gizlenmiş 10 kilo EYP, bomba yüklü su tankeri, 7 el yapımı anti tank mayını ile bugüne kadar toplam 2 bin 650'den fazla mayın/EYP'nin imha edildiğini bildirdi.

Terör örgütü PKK/YPG'nin yol, köprü ve okul gibi sivil alanlara tuzakladığı mayın ve EYP'lere karşı, bölge halkının, özellikle de çocukların farkındalıklarının artırılması için uzman personel tarafından eğitim verildiğini anlatan Aktop, "Unsurlarımızla sahada doğrudan mücadele edemeyen terör örgütü, halkın bölgeye dönüşünü engellemek, tesis edilen huzur ve güven ortamını bozmak maksadıyla özellikle şehir merkezlerinde bombalı araç ve EYP ile saldırı arayışını sürdürmektedir. Alınan emniyet tedbirleri kapsamında, yol kontrol noktalarında denetimlere devam edilmektedir" diye konuştu.

"390 OKULDA EĞİTİM-ÖĞRETİM DEVAM EDİYOR"

Barış Pınarı Harekatı bölgesinde hayatın normale dönmesi, bölge halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması ve altyapı çalışmalarına yönelik ilgili Bakanlık ve kurumlarla sürdürülen koordineli çalışmalara değinen Aktop, "Terör örgütünün tahrip ettiği okullardan onarım ve tadilatları tamamlanan 18 okulla birlikte, bölgede toplam 390 okulda eğitim-öğretim devam etmektedir. Ayrıca, bölge halkının huzur içinde ibadet edebilmelerine olanak sağlamak maksadıyla mevcut 92 camiden 86'sı, 7 kilisenin tamamı uygun hale getirilmiştir." ifadelerini kullandı.

Yarbay Aktop, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat alanlarında yürütülen çalışmalara ilişkin de şunları kaydetti:

"Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat alanlarına terör örgütü tarafından son bir ay içinde 80'den fazla taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, bu saldırılara meşru müdafaa kapsamında misliyle karşılık verilmiştir. Son bir ay içinde Münbiç bölgesinden Fırat Kalkanı bölgesine sızma girişiminde bulunan 37 PKK /YPG'li terörist, Tel Rıfat'tan Zeytin Dalı Bölgesine sızma girişiminde bulunan 7 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirilmiştir."

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan mutabakat ve 2 Ocak'ta TBMM'de kabul edilen tezkereyle Libya'da askeri eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinin icra edildiğini anımsatan Aktop, "Türk Silahlı Kuvvetleri, ihtiyaca bağlı olarak belirlenen sayıda personel ile söz konusu eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini yürütmektedir. Libya'daki ana gayemiz Libya'nın toprak bütünlüğünün korunması, kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Aktop, Hafter güçlerinin özellikle Mitiga Havaalanı'nı hedef alan topçu ve füze atışlarının devam ettiğini, bölgedeki gelişmelerin yakından takip edildiğini belirtti.

"YURT İÇİNDE VE SINIR ÖTESİNDE BİR AYDA 87 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Yarbay Aktop, şöyle devam etti:

"Terörle mücadele harekatı kapsamında yurt içinde ve sınır ötesinde taarruz anlayışıyla aralıksız sürdürdüğümüz operasyonlarda son bir ay içinde 87 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Teröristler tarafından kullanıldığı tespit edilen 67 mevzi, sığınak, mağara ve depo tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir.

Operasyonlar sırasında bir güdümlü tank savar füzesi, 3 bin 500'den fazla hafif silah mühimmatı, 100 kilogramdan fazla amonyum nitrat, EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen 36 LPG tüpü ele geçirilmiş, 19 EYP imha edilmiştir."

Aktop, terörle mücadele harekatıyla eş zamanlı olarak yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan üs bölgesi yollarının açılmasına ve yol yapım faaliyetlerine her türlü hava ve zorlu arazi koşullarına rağmen aralıksız devam edildiğini söyledi.

Yarbay Aktop, hudutların güvenliği için alınan tedbirlerin artırılarak 7 gün 24 saat esasına göre sağlandığını ifade etti. Aktop, "Bu kapsamda son bir ay içerisinde 4 bin 245 yasa dışı hudut geçişi teşebbüsünden toplam 21 bin 248 şahıs yakalanmıştır" bilgisini paylaştı.

Aktop, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Ege ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) hak ve menfaatlerini korumaya, adada uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam ettiğini aktardı.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hakları çerçevesinde faaliyetlerine devam eden Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis araştırma gemileri ile Fatih ve Yavuz sondaj gemilerine faaliyetleri süresince denizden ve havadan güvenlik desteği verildiğini belirten Aktop, 21 Şubat-6 Mart tarihleri arasında İtalya'da icra edilen, Türkiye dahil 9 NATO ülkesinin katıldığı, NATO'nun en önemli denizaltı savunma harbi tatbikatlarından "DYNAMIC MANTA-2020 Tatbikatı"na fırkateyn, denizaltı ve deniz karakol uçaklarıyla iştirak edildiğini söyledi.

Olası doğal afetlere karşı hazırlıkların devam ettiğini, bu kapsamda TSK İnsani Yardım Tugayı ile afet bölgesinde arama-kurtarma, sıhhi tahliye ve tedavi, enkaz kaldırma, yangın söndürme, geçici barınma tesislerinin kurulması ve işletilmesi, trafik tanzimi konularında, ilgili makamların sorumluluğunda yürütülen faaliyetlere destek sağlandığını dile getiren Aktop, İnsani Yardım Tugayı İlk Müdahale Kuvveti'nin 3 saat içerisinde afet bölgesine intikal edecek hazırlık seviyesinde olduğunu bildirdi.

FETÖ İLE MÜCADELE

Yarbay Aktop, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelenin ilgili kurumlarla koordineli olarak, yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürüldüğünü vurgulayarak, "Bu kapsamda yürütülen soruşturmalar neticesinde 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar toplam 19 bin 75 personel ihraç edildi, 5 bin 183 personel hakkında ise adli ve idari süreç devam etmektedir" diye konuştu.

Öte yandan olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının kalkmasından bugüne kadar bakan onayı ile 4 bin 38 personelin ihraç edildiği bilgisini aktaran Aktop, şöyle devam etti:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin şanlı üniformasını hiçbir hainin taşımasına müsaade edilmeyecektir. Bu vesileyle bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki içimizdeki hainlerin temizlenmesiyle güçlenen Türk Silahlı Kuvvetleri, gerek doğrudan sivil kaynaktan temin edilen gerekse Milli Savunma Üniversitesi çatısı altında yetişen gençlerin saflarımıza katılmasıyla daha da kuvvetlenmiştir, her geçen gün daha da kuvvetlenmektedir."

Geleceğin profesyonel askerlerini yetiştiren Milli Savunma Üniversitesinin, farklı seviyelerde yükseköğretim ve mesleki eğitim süreçlerini planlamak, icra etmek ve milli güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetleri ile doktrin çalışmalarını desteklemek maksadıyla kurulduğunu anlatan Aktop, üniversitedeki eğitim-öğretim faaliyetlerinin şanlı Türk ordusunun binlerce yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi, milli ve manevi değerler ile çağdaş bilimsel gelişmeler dikkate alınarak planlandığını kaydetti.

Aktop, Milli Savunma Üniversitesinde vatanı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan gerektiğinde canı pahasına en zor şartlarda görev yapacak ruhsal ve fiziksel özelliklere haiz personel yetiştirilmesinin esas alındığının altını çizdi.

TERMAL KAMERALAR DEVREDE

Yarbay Aktop, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına yönelik MSB olarak devletin diğer kurumlarıyla koordineli şekilde gerekli önlemlerin alındığına işaret ederek, özellikle harekat bölgelerinde görev yapan birliklerin salgından etkilenmemeleri için her türlü tedbirin alındığını ifade etti.

Virüsün İran'da yaygın olarak görülmesiyle 22 Şubat'tan itibaren hudut birliklerinin yasa dışı geçişlerde yakalanan şahıslarla temaslarında uygulanacak hareket tarzlarının belirlendiğini, hudut birliklerinin yeterli sayıda koruyucu elbise, eldiven ve maske ile teçhiz edilmesinin sağlandığını aktaran Aktop, tüm personelin seyahat maksatlı yurt dışı izinlerinin de geçici bir süre için ertelendiğini anımsattı.

Askeri öğrenci, yükümlü erbaş ve erlerin hafta sonu izinlerinin bir süre için durdurulduğunu, ant içme ve mezuniyet törenlerine de bir süre için misafir kabul edilmeyeceğini dile getiren Aktop, şöyle konuştu:

"Misafir askeri öğrencilerin ülkelerinden dönüşlerinde sağlık kontrollerinden geçirilmeleri için gerekli tedbirler alınmıştır. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları Karargahları ile Harp Okulları ve Meslek Yüksekokulları nizamiyeleri, giriş yapanların vücut ısılarını ölçen termal kameralarla teçhiz edilmiş, nizamiyelerde görev yapan ilgili personele de eğitim verilmiştir. Milli Savunma Bakanlığı tüm teşkilatı ile bu salgın riskine karşı teyakkuz halindedir."

Bugün Cumhuriyetin kurucusu, ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Harbiye'ye girişinin 121'inci yıl dönümü olduğunu da anımsatan Aktop, "Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimize, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimize Allah'tan rahmet diliyor, minnetle yad ediyor, kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz" şeklinde konuştu.

''FAALİYETLERİMİZE CORONA VİRÜS NEDENİYLE ARA VEREMEYİZ"

Güvenlik kaynakları ise yeni tip corona virüs tedbirleri kapsamında bugün yapılan toplantının bir süre için son basın bilgilendirme toplantısı olabileceğini, video yoluyla bu açıklamaların devam edeceğini, bu konuda inceleme ve çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Bir basın mensubunun askere alınacak erlerin corona virüs tedbirleri kapsamında farklı bir protokole tabi tutulup tutulmayacaklarını sorması üzerine, şu an için ayrı bir protokole gerek olmadığı, birliğe yeni katılacak er ve erbaşların önce zaten sağlık kontrollerinden geçirildiği anımsatıldı.

Tüm faaliyetleri Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde sürdürdüklerini, gerektiğinde ek önlemlerin alınabileceğini vurgulayan güvenlik kaynakları, askere yeni alınacak kişilerin tarihlerinde herhangi bir ertelemenin şu an için söz konusu olmadığını söyledi.

Güvenlik kaynakları, "Türk Silahlı Kuvvetleri Somali'den Afganistan'a kadar, Suriye'de, Irak'ta bölgesel bir güç olarak görev yapan bir teşkilat. Faaliyetlerimize corona virüs nedeniyle ara veremeyiz, devam edeceğiz. Tabi ki gelişen durumlara göre de ilave tedbirler alınacaktır" dedi.

Avrupa ülkeleriyle gerçekleştirilen tatbikatların iptal edilip edilmeyeceğine yönelik soruya karşılık güvenlik kaynakları, tatbikatların hazırlıklarının bir yıl önce başladığını, süreç içerisinde bu tip kararların virüsün durumuna göre değerlendirileceğini ve tatbikat ile toplu faaliyetleri erteleme yoluna gidilebileceğini ifade etti.

Avrupa'daki Türk askerleriyle ilgili önlemin söz konusu olup olmadığı sorulan güvenlik kaynakları, şu aşamada alınan tedbirlerin belli olduğunu, herhangi farklı bir tablonun oluşması durumunda yeni tedbirlerin değerlendirilebileceğini vurguladı.

"GÖZLEM NOKTALARIMIZA YÖNELİK HERHANGİ BİR TACİZ, SALDIRI YOK"

İdlib'deki ortak devriyenin ayrıntıları, bölgede ateşkese karşı çıkan grupların olup olmadığı ile Türkiye'nin güneyde bulunan üs bölgelerindeki ağır silahlarını çekmesine ilişkin iddiaların sorulması üzerine güvenlik kaynakları, ortak devriyenin pazar günü yapılmasına yönelik Türk ve Rus tarafının hazırlıklarını yaptığını belirtti.

Sahada tarafların genel itibarıyla ateşkese uyum gösterdiğini, ateşkesin bozulması seviyesinde olmayan, çok küçük gruplar tarafından bazı ihlallerin olduğunu ama bunların da azalarak devam ettiğini aktaran güvenlik kaynakları, bu ihlallerin hiçbirinin de gözlem noktalarına yönelik olmadığını bildirdi.

Güvenlik kaynakları, "Gözlem noktalarımıza yönelik herhangi bir taciz, saldırı yok. Gözlem noktalarımız görevlerine Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde devam ediyorlar ve devam edecekler. Basına yansıdığı gibi buralardan ağır silahların çekilmesi gibi bir şey söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın da en son açıkladığı gibi, gözlem noktalarımıza herhangi bir saldırı olursa en ağır şekilde de karşılık verilir. Gözlem noktalarımız kendilerini koruyacak ve gerekli karşılığı meşru müdafaa kapsamında verecek yeteneğe sahiptir" açıklamasında bulundu.

Ortak devriyeye ilişkin faaliyetlere yönelik rejim veya muhalif taraftan uymayanlar olursa, ateşkesin devamı, sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi için gerekenin yapılacağını vurgulayan güvenlik kaynakları, terör örgütünün hudutlardan sızma girişimlerinin devam edip etmediğine yönelik soruya karşılık, terör örgütü YPG'nin varlığını kısmen devam ettirdiğini aktardı.

Güvenlik kaynakları, teröristlerin gerekli karşılığı aldığına, katbekat teröristin etkisiz hale getirildiğine dikkati çekerek, "TSK olarak Barış Pınarı Harekat bölgesinde de aynı şekilde tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Bir zafiyet yok" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...