Mühür yeniden söküldü

DBP tarafından düzenlenen yürüyüş sonrası Diyarbakır'da Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul"un kapısına asılan mühür yeniden söküldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.09.2014 - 20:39

Mühür yeniden söküldü

Diyarbakır'da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanlığınca düzenlenen yürüyüşün ardından, Kürtçe eğitim vereceği önü sürülen "okul"un kapısına asılan mühür yeniden söküldü.

Bağlar ilçesindeki Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'nde Kürtçe eğitim vereceği bildirilen "okul"un izinsiz olduğu gerekçesiyle Valilik kararıyla mühürlenmesini gerekçe gösterip DBP il binası önünde toplanan, aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de bulunduğu bir grup, "okul"un önüne kadar yürüdü.

DBP İl Başkanı Zümrüt, burada Kürtçe konuşma yaptığı sırada gruptakiler "okul"un kapısına asılan mührü yeniden söktü.

Zümrüt, eğitim hakkının engellenemeyeceğini savunarak, "okul"un önünde nöbet tutacaklarını belirtti. Grup, beklemeye başladı.

MUHABİRLER YARALANDI
Molotofkokteyli atan gruba polis müdahale etti. Bu sırada bazı göstericiler, olayı görüntüleyen Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerine saldırdı.

Saldırıda AA foto muhabiri Hüseyin Bağış bacağından bıçaklandı, muhabir Aziz Aslan darbedildi. Olayda Aslan'ın kamerası zarar gördü.

Göstericiler olay yerine gelen ambulansın geçişine bir süre izin vermedi. Daha sonra Bağış ve Aslan, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde tedavi atına alındı.Bağış'ın bacağına 3 dikiş atıldı.

Müdahalenin ardından grup dağıldı. Olaylarda 50 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

ŞIRNAK'TA İKİ OKULA SALDIRI
Demokratik Bölgeler Partisi, Demokratik Toplum Kongresi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle açılan ve Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul"un mühürlenmesini bahane eden yüzleri maskeli gruptakiler, Şırnak'ta iki okula molotofkokteyli attı.

Bunun üzerine okullarda yangın çıktı. Göstericiler, yangını söndürmeye giden itfaiye ekiplerine taşla saldırdı. Taş isabet eden itfaiye aracının camı kırıldı. Geri dönen itfaiye ekipleri, zırhlı polis araçlarının eşliğinde olay yerine giderek yangına müdahale etti.

Yangın nedeniyle okullarda maddi hasar meydana geldi. Bu sırada Yafes ve Nusaybin Caddesi'nde toplanan bir grup YDG-H üyesi, yola barikat kurarak izinsiz gösteri düzenlemek istedi.

Göstericiler daha sonra iki tüp içerisine yerleştirilen patlayıcı düzeneğini Cizre Köprüsüne bırakarak, köprüyü ulaşıma kapattı.

Güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen dağılmayarak, taş, ses bombası ve molotofkokteyli ile saldıran gruba polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Göstericiler, müdahalenin ardından dağıldı. Patlayıcılar bomba imha ekiplerince etkisiz hale getirildikten sonra köprü ulaşıma açıldı.

Sayfa Yükleniyor...